Shadow

Pierwsza mata do jogi – co wybrać?

Jeśli planujesz rozpoczęcie przygody z jogą i to niezależnie od tego, czy zamierzasz ćwiczyć indywidualnie, czy chcesz zapisać się na zajęcia grupowe, podstawowym elementem Twojego wyposażenia będzie mata do jogi. To sprzęt zapewniający skuteczną izolację od podłoża, zwiększający komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń. Szukając takiego produktu, nie skupiaj się jedynie na jego wyglądzie. Znacznie ważniejsze są inne parametry. Na co warto zwrócić większą uwagę?

Rodzaj materiału – trwałość, właściwości amortyzujące i antypoślizgowe

Wybór określonego rodzaju maty do jogi będzie miał wpływ na Twoją wygodę oraz bezpieczeństwo wykonywania bardziej skomplikowanych, wymagających lepszej koordynacji ćwiczeń. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie musisz od razu sięgać po produkt z górnej półki cenowej. Na początek warto skupić się na matach wykonanych z lekkiego i dość trwałego tworzywa sztucznego PVC. Oczywiście najlepiej szukać produktu z certyfikatem bezpieczeństwa, który potwierdzi, że materiał nie spowoduje alergii lub nie przyczyni się do jej nasilenia. Mata do jogi z tworzywa PVC jest sprzętem trwałym, łatwym w pielęgnacji i co ważne, bardzo lekkim. Jest również elastyczna, co przekłada się na niezłą amortyzację, a tym samym większy komfort pierwszych treningów. Takie produkty są dość tanie, a jedynym ich minusem są nieco słabsze właściwości antypoślizgowe, zwłaszcza na początku, zanim mata się nie dotrze i w porównaniu z modelami kauczukowymi.

Jaka grubość materiału?

W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych upodobań każdej osoby. Jedni preferują dość twarde podłoże, inny doceniają amortyzujące właściwości grubych mat do jogi wykonanych z PVC, miękkiego kauczuku lub elastycznej pianki termoplastycznej TPE. Dla początkujących osób polecanym wyborem są modele możliwie uniwersalne, o średniej grubości 3-4 mm, które dość dobrze izolują od twardego podłoża, ale jednocześnie gwarantują poczucie dużej stabilności podczas bardziej dynamicznych ćwiczeń. Jeśli jednak zależy Ci na większym komforcie podczas treningów, lepszym wyborem będzie mata do jogi o grubości 5-8 mm, która zapewni skuteczniejszą amortyzację.

Ze względu na dużą różnorodność dostępnych na rynku mat do jogi znalezienie sprzętu w przystępnej cenie, wykonanego z lekkiego materiału o dobrych właściwościach amortyzujących i antypoślizgowych, nie będzie trudne. Pamiętaj również, by kupić sprzęt w odpowiednim rozmiarze. Zamów model o długości dopasowanej do swojego wzrostu. Na początek dobrym wyborem będzie większa mata, która zapewni maksimum komfortu podczas pierwszych treningów.

Przeczytaj także