Shadow

Pastowanie butów krok po kroku

Czyste oraz pięknie błyszczące buty to wizytówka człowieka, dlatego trzeba o nie dbać w szczególny sposób. Jeśli właśnie chcesz przygotować swoje obuwie ze skóry do noszenia, to koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi pastowania butów. Podpowiemy Ci, co jest niezbędnie, jak często należy dbać o obuwie oraz jak właściwie przeprowadzić wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.

Znaczenie pastowania

Pastowanie butów to ważny krok pielęgnacyjny obuwia wykonanego ze skóry naturalnej w przeciwieństwie do nubuku czy zamszu, które nigdy nie powinny być pastowane. Naturalnym procesem jest fakt, że skóra licowa po pewnym czasie wysycha i pęka. Pastowanie pozwala zapobiec zużyciu obuwia, nawilżyć cholewkę buta i wydłużyć jego żywotność. Szczególnie dotyczy to obuwia zimowego, które dodatkowo jest narażone na działanie soli powodujące przebarwienia na skórze.

Dawniej czyszczeniem i polerowaniem butów zajmował się pucybut, który wykonywał swoją pracę na ulicach miast. Sam zawód był bardzo popularny w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Do Polski dotarł wiek później. Do tej pory w Indiach oraz w Afganistanie można spotkać osoby trudniące się tym fachem.

Pielęgnacja skórzanych butów – przede wszystkim regularne czyszczenie

Pielęgnacja półbutów damskich czy męskich nie należy do czynności skomplikowanych, niemniej jednak zabiera więcej czasu niż czyszczenie obuwia wykonanego z materiałów syntetycznych. Zanim przystąpimy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, nasze obuwie musi być dokładnie umyte, szczególnie jeśli na nim zalega sól. Po umyciu obuwie można przetrzeć szmatką i zostawić do wyschnięcia. Warto włożyć do butów prawidła, by zapobiec ich odkształceniom. Trzeba przy tym obuwie położyć w znacznej odległości od grzejnika czy innych źródeł ciepła, w przeciwnym razie mogłyby popękać. Jeśli obuwie nie jest zabrudzone, a jedynie wymaga pozbycia się kurzu, to można w tym celu użyć szczoteczki z końskiego włosia. Dodatkowo przed pastowaniem trzeba wyciągnąć z obuwia sznurowadła.

Pastowanie na wysoki połysk

Pamiętaj, by nie pastować obuwia z zamszu lub nubuku, gdyż możesz je w ten sposób zniszczyć. Wykorzystuj do pielęgnacji tylko sprawdzone preparaty. O tym, jak pielęgnować buty z innych typów skóry, poczytasz we wpisie: Jak czyścić i prać różne modele butów, żeby ich nie zniszczyć?

Przed rozpoczęcie pastowania trzewików damskich czy innego rodzaju obuwia koniecznie zabezpiecz odzież oraz podłogę. Załóż codzienne ubrania, gdyż mogą się one zabrudzić, a samo miejsce czyszczenia wyłóż np. starymi gazetami. Pamiętaj, że zawsze należy pastować buty pastą we właściwym kolorze, ewentualnie jeden ton ciemniejszą lub wykorzystać bezbarwny preparat.

Jak przystąpić do pastowania? Owiń wskazujący palec szmatką, nabieraj na niego pastę, a następnie rozprowadzaj ją od czubka przez boki aż po podeszwę okrężnymi ruchami. Być może czynność trzeba będzie powtórzyć kilka razy. Następnie odłóż półbuty męskie lub damskie na godzinę albo dłużej, by preparat mógł zostać wchłonięty.

Jak często należy pastować buty?

Tutaj dużo zależy od użytkowania. Jeśli dany model obuwia np. trzewiki męskie zakładasz tylko na wyjątkowe okazje, to wystarczy, kiedy wypastujesz je przed wyjściem. Jeśli nosisz je na co dzień, to musisz zadbać o regularne czyszczenie i pastowanie.

  • buty noszone co dzień lub co kilka dni – raz w tygodniu,

  • buty zakładanie kilka razy w miesiącu – co dwa tygodnie,

  • buty zakładane kilka razy w roku – co kilka miesięcy.

Jak wypolerować obuwie

Po upływie kilku godzin od pastowania butów, można przejść do polerowania. Wykorzystaj w tym celu bawełnianą ściereczkę i wykonuj okrężne ruchu od czubka buta przez boki aż po piętę, by usunąć nadmiar pasty.

Jeśli zależy Ci na tym, by uzyskać wysoki połysk, musisz na polerowanie poświęcić więcej czasu. Zacznij od namoczenia bawełnianej ściereczki i ponownego wyczyszczenia obuwia – w ten sposób warstwa pasty zmięknie, a Tobie będzie łatwiej wypolerować cholewkę. Następnie ponownie nałóż pastę i poleruj. Taki cykl składający się z namaczania wodą i polerowania pastą można powtórzyć kilkakrotnie w zależności od oczekiwanego efektu.

Proste wskazówki na temat pielęgnacji skórzanego obuwia

Skoro już wiesz, jak dbać o swoje buty to czas na kilka ciekawostek. Czy wiesz, że jednym z najlepszych metod pucybutów jest wykorzystywanie do polerowania nylonowych rajstop? Inne sekretne rozwiązanie to wykorzystywanie torebek po czarnej herbacie (do brązowych butów) albo naparów z kawy (do czarnych butów) do nacierania cholewki, przez co może ona odzyskać swój dawny kolor. Jeszcze inne rozwiązanie to wykorzystywanie zamiast pasty skórki od banana, a w następstwie miękkiej ściereczki – skarpet.

Łatwa pielęgnacja skórzanego obuwia

Pielęgnacja skórzanych butów to nie wiedza magiczna. Po lekturze artykułu masz świadomość, że pastowanie butów z nubuku czy zamszu jest zabronione, a także wiesz, jak wypolerować buty na wysoki połysk oraz jak często wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Korzystaj z tych rad, a obuwie będzie Ci służyło znacznie dłużej!

Przeczytaj także