Shadow

Odwiedzaj gabinet stomatologiczny bez strachu

Teoretycznie wszyscy wiemy, że powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny regularnie. Profilaktyka jest bardzo istotna i pozwala uniknąć wielu poważniejszym problemom. No właśnie,
to dlaczego całkiem spora część z nas tego nie robi?

Bez strachu do gabinetu stomatologicznego

Okazuje się, że to właśnie strach odwodzi nas przed wizytami u dentysty. Dentofobia jest pewnego rodzaju fobią społeczną pojawiającą się przed odwiedzinami u stomatologa. Jakie są jej przyczyny? Najczęściej jej podłoże znajduje się w traumatycznych dla pacjenta przeżyciach związanych z leczeniem zębów, a także negatywnych opowieściach innych osób. Wiele osób już o najmłodszych lat obawia się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Niestety przyczyną tego jest często nieodpowiednie przygotowanie dziecka przez rodzica, opiekuna, czy samego dentystę do pierwszych wizyt. Warto jest oswajać najmłodszych z lekarzem poprzez profilaktyczne wizyty, na których będzie ono mogło przyjrzeć się samej postaci dentysty, a także całemu sprzętowi wydającemu dziwne dźwięki. To właśnie one bardzo negatywnie wpływają na odczucia nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Właśnie dlatego twórcy takich przyrządów cały czas pracują nad ich udoskonalaniem. Sami dentyści próbują również metod, które mają zniwelować lęki pacjentów.
W poczekalniach puszczają relaksacyjną muzykę, przyciemniają w nich światło, urządzają dzieciom kąciki zabaw, a także inwestują w znieczulenia żelowe, czy mniej inwazyjne przyrządy do pracy.

Odpowiedni gabinet stomatologiczny

Jeśli cierpimy na dentofobię lub zamierzamy wybrać się dentysty z dzieckiem to najpierw przyjrzyjmy oferty różnych stomatologów. Koniecznie popytajmy znajomych i rodzinę, sprawdźmy opinię w internecie, a nawet udajmy się do kilku poczekalni takich gabinetów. Dzięki temu będziemy mieli większą szansę trafić na kompetentną osobę wykonującą swoją pracę przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Dla dzieci wybierajmy dentystów dziecięcych, którzy będą mieli odpowiednie podejście do małego pacjenta. Pamiętajmy również
o tym, że to nasze nastawienie w największej mierze ma wpływ na odczucia dziecka.

Wiele gabinetów stomatologicznych prowadzi swoje strony internetowe. Wejdź tutaj i zobacz ofertę jednego
z nich. Na takiej stronie można zapoznać się nie tylko z zakresem usług, cennikiem, ale także zobaczyć
zdjęcia personelu jak i wnętrz. Dzięki temu przed wizytą będzie się już miało wrażenie odwiedzania
znajomego miejsca. Zdecydowanie pomoże to zniwelować strach. Jeśli pacjent wybierze się tam najpierw na wizytę profilaktyczną, a nie od razu z mocnym bólem zęba to również zwiększy się swoje szanse na pozbycie się lęków.

Przeczytaj także