Shadow

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiegać?

Lato to czas beztroskich zabaw na świeżym powietrzu i wakacyjnych wyjazdów, ale też większe ryzyko odparzeń pieluszkowych u Twojego brzdąca. Co zrobić, aby bolesne dolegliwości nie popsuły Wam świetnej zabawy? Poniżej pięć prostych zasad, których warto przestrzegać.

Odparzenia pieluszkowe latem zdarzają się znacznie częściej niż podczas pozostałych pór roku. Spocona, stale wilgotna skóra oraz ciepło pod pieluchą sprzyjają namnażaniu się bakterii, które działają drażniąco na delikatną skórę maluszka. Staje się ona wówczas zaczerwieniona, a ból i pieczenie powodują znaczny dyskomfort u dziecka – jest marudne i rozdrażnione, może też mieć problemy ze snem. Co zrobić, aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości?

Często przewijaj

Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy to główna przyczyna odparzeń. Latem staraj się przewijać maluszka regularnie, co 2-3 godziny (nawet, jeśli wydaje Ci się, że pielucha nie jest jeszcze aż tak mokra), a dodatkowo natychmiast po zrobieniu przez niego kupki. Długi kontakt skóry z moczem i kałem spowoduje bowiem bolesne podrażnienia. Wybieraj tylko sprawdzone pieluchy dobrej jakości.

Stosuj krem na odparzenia

Podczas zmiany pieluszki pamiętaj o aplikacji kremu do przewijania (np. Mustela) o działaniu zapobiegawczym. Kosmetyk stworzy na skórze cienki filtr, który zabezpieczy ją przed działaniem bakterii, ukoi i zregeneruje. Sięgaj tylko po bezpieczne, testowane klinicznie produkty o hipoalergicznej formule.

Kąp codziennie

Aby mieć pewność, że skóra okolic intymnych została dobrze oczyszczona z potu oraz resztek kału i moczu, latem codziennie kąp maluszka.

Wietrz skórę

Zadbaj o to, żeby w ciągu dnia dziecko mogło jak najdłużej przebywać bez pieluchy (na przykład podczas przewijania, po kąpieli). Skóra otulona pieluszką ma ograniczony dostęp do powietrza. Tymczasem to właśnie wietrzenie pozytywnie wpływa na jej kondycję i przyspiesza regenerację.

Nie przegrzewaj

Nie dopuszczaj do przegrzania (a tym samym nadmiernego pocenia się) brzdąca. Zakładaj mu cienkie, przewiewne ubranka z naturalnych tkanin.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przyczyn odparzeń pieluszkowych i poznać sposoby radzenia sobie z nimi, koniecznie zajrzyj tutaj.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *