Shadow

Niemowlę – alergia na marchewkę.

Alergie pokarmowe należą do najczęściej występujących chorób wieku niemowlęcego. Czy da się uniknąć tego u naszego dziecka i jakie produkty uczulają? To najczęstsze pytania, które zadają sobie młodzi rodzice.

Układ pokarmowy niemowlaka jest niedojrzały i dlatego też po zjedzeniu pewnych produktów dochodzi do alergii. Układ immunologiczny buntuje się przeciwko pewnym substancjom i dochodzi wówczas do różnych reakcji typu:

– bóle brzucha
– biegunki
– zaparcia
– choroby układu oddechowego
– sapka
– wysypka skórna.

Objawy alergii pokarmowych są różnorodne i dlatego, często nie są początkowo łączone z alergią.

Wśród pokarmów, które najczęściej uczulają i powinno się ich unikać w diecie niemowlaka są najczęściej: orzechy, nabiał, czekolada, cytrusy, truskawki, gluten. W wyniku tego młode mamy unikają ich jak ognia, ograniczają w swojej diecie, a często mimo tego dziecko jest uczulone. Dzieje się tak z prostej przyczyny: uczulać bowiem w początkowym okresie życia może wszystko: ziemniak, marchewka czy nawet jabłko. Choć te produkty należą do grupy bezpiecznych, to jednak sporo jest przypadków uczuleń zwłaszcza na marchewkę.

Uważajmy zatem przy wprowadzaniu nowych produktów, róbmy to stopniowo i w odstępach czasu. Podawajmy początkowo małe ilości, stopniowo zwiększając.

Marchewka przed podaniem dziecku musi być dobrze ugotowana, aby była miękka. To warzywo wprowadzamy, jako drugi składnik, zaraz po ziemniaku, pamiętając o wspomnianych odstępach czasowych i minimalnych ilościach.

Jeżeli po podaniu marchewki nasze dziecko zacznie mieć jakieś nietypowe objawy czy zachowania, to warto na jakiś czas odstawić to warzywo i podawać samego ziemniaka. Dopiero po kilku tygodniach wracamy znów do marchewki i stopniowo obserwujemy reakcję. Im starsze dziecko, tym większa odporność i tolerancja na różne pokarmy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *