Shadow

Nie daj się jesiennej chandrze!

Jesień jest piękna tylko na pocztówkach. Złote dywany liści, słoneczko prześwitujące przez gałęzie kolorowych konarów drzew, czerwone korale jarzębin i mnóstwo kolorowych owoców.

W rzeczywistości mamy pluchę, brak słońca, silny wiatr i niskie temperatury. Jest więc smutno, szaro, buro i bardzo nieprzyjemnie.

Niesprzyjająca aura i przede wszystkim brak promieni słonecznych sprawiają, że wpadamy w przygnębienie, nic nam się nie chce i często mamy kłopoty z wykonywaniem codziennych obowiązków. Czy jest to niebezpieczne? Jak można sobie z tym poradzić?

Jesienna chandra może dopaść każdego i nie ma w tym nic dziwnego czy niebezpiecznego. Kluczowe jest natomiast nasze postępowanie, które albo doprowadzi do poprawienia nastroju, albo też do jego pogorszenia. Zatem gdy tylko spostrzeżesz u siebie pierwsze objawy jesiennej depresji, to zacznij działać. Nie pozwól, żeby zły nastrój zapanował nad twoim życiem.

Przede wszystkim daj swojemu organizmowi odpocząć i przyzwyczaić się do nowej pory roku. Po pracy więc wskocz pod kocyk, zaparz ziółka i poczytaj ciekawą książkę. Dobrym sposobem na poprawienie nastroju będzie również dobra komedia, która wyzwoli z nas salwy śmiechu i pobudzi w ten sposób organizm do działania.

Gdy nieco odpoczniesz, to czas na kolejny krok i wyjście z domu. Nie patrz na pogodę, tylko ubierz się odpowiednio do niej i ruszaj na spacer. Pamiętaj, że świeże powietrze poprawi nastrój, dotleni mózg i sprawi, że poczujemy się o wiele lepiej.

Nie zapominaj też o towarzystwie. To sprawdzony sposób na wszelkie smutki i smuteczki. Umów się, więc z koleżanką do kina, na kawę czy na wspólne zakupy. Nigdy nie zamykaj się sama w czterech ścianach, bo to pierwszy krok do poważnych kłopotów z psychiką.

Kluczowym elementem, który przyczynia się do jesiennego spadku nastroju jest brak promieni słonecznych. Warto więc przebywać w pomieszczeniach jasnych, z przyjemnym oświetleniem, które nieco oszuka nasz mózg. Dobrym pomysłem są również naświetlania specjalnymi lampami, które imitują światło słoneczne, z których możemy korzystać w specjalistycznych salonach odnowy biologicznej.

Jeżeli mowa tu o odnowie biologicznej, to koniecznie jesienią zadbaj także o swoje ciało, bo jak wiadomo nie od dziś: w zdrowym ciele- zdrowy duch. Odwiedź, więc salon kosmetyczny, wybierz się do fryzjera czy też na masaż, a od razu poczujesz się lepiej.

Pamiętaj również o roślinach, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Posadź, więc w donicach kilka ładnych kwiatów, którymi będziesz cieszyć swoje oczy, gdy zabraknie zieleni za oknem. W salonie zasadź ozdobne gatunki, a w kuchni koniecznie zapełnij parapet świeżymi ziołami. Rośliny nie tylko będą cieszyły oczy, ale również będą oczyszczać powietrze w mieszkaniu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.