Shadow

Najważniejsze zasady higieny dla noworodka — o czym należy pamiętać?

Opieka nad maluszkiem to niezwykle złożone zadanie. Należy zadbać o odpowiednie warunki dla noworodka, karmienie, jego rozwój, ale także zachowanie higieny. Szczególnie świeżo upieczeni rodzice mogą mieć wątpliwości, w jaki sposób pielęgnować maluszka. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady higieny dla noworodka.

Okres noworodkowy a higiena

Przez pierwsze cztery tygodnia życia maluszek w szczególności wymaga troskliwej opieki i pielęgnacji. To właśnie wtedy jest najbardziej bezbronny i kruchy. Część rodziców zastanawia się wtedy, czy mycie maluszka jest wskazane. Co do zasady, zachowanie odpowiedniej higieny jest niezbędne, natomiast powinno się odbywać to inaczej niż u większych dzieci. Zaleca się, aby kąpiel noworodka odbywała się około 3 razy w tygodniu, z czego z pierwszą można odczekać 2 dni od wyjścia ze szpitala.  Niezbędne okażą się produkty odpowiednie do stosowania na delikatnej skórze maluszka, wanienka oraz zastosowanie prawidłowej temperatury wody, zwykle przyjmuje się, że powinna ona mieć 37°C. Sama kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, najlepiej, aby cały proces nie przekraczał 10 minut. Pomieszczenie powinno być ciepłe oraz wolne od przeciągów, tak aby nie narażać maluszka na ewentualne infekcje.

Higiena jamy ustnej noworodka

Choć noworodki są pozbawione uzębienia, należy dbać o ich higienę jamy ustnej. Produkty pomocne do niej znajdziesz w ofercie specjalistycznych sklepów, takich jak Babyono. Doskonale w tym celu sprawdzą się szczoteczki do zębów dla niemowląt na palec. Za ich pomocą delikatnie wyczyścisz dziąsła maluszka. To również doskonały produkt, który sprawdzi się gdy dziecko zacznie ząbkować. Odpowiednio wyprofilowane wypustki nie tylko czyszczą, ale także delikatnie masują dziąsło. Prawidłowy kolor podniebienia u niemowlaka powinien być pozbawiony białych nalotów. Ich utrzymywanie się może świadczyć o infekcji, pleśniawkach czy nieprawidłowej pielęgnacji. Dlatego warto mieć preparaty do higieny jamy ustnej noworodka zawsze przy sobie. W tym celu sprawdzą się praktyczne i stylowe torby lub plecaki dla mam, takie jak na stronie https://babyono.com/produkty/05-spacer-i-podroz/torby-i-plecaki-dla-mamy/2-42.

Higiena niemowlaka – o czym warto pamiętać?

Zarówno wsparcie położnej, jak i czytanie specjalistycznych blogów oraz książek może być pomocne podczas pierwszych chwil z maluszkiem. Warto także omówić kwestię pielęgnacji noworodka, a dokładniej dziewczynki. Szczególnie jest to istotne przy toalecie przy zmianie pieluszki oraz kąpieli. W przypadku dziewczynek należy zachować odpowiedni kierunek wycierania miejsc intymnych, czyli od przodu do tyłu – tak, aby nie było ryzyka przeniesienia bakterii. 

Przeczytaj także