Shadow

Nadwaga u dziecka

Statystyki pokazują, że nasze dzieci i nastolatki są coraz grubsze. Jest to bardzo alarmujące, niebezpieczne i smutne. Należy pamiętać, że nadwaga i otyłość nie są problemem czysto estetycznym ale przede wszystkim zdrowotnym.

Wiemy już, że duża liczba naszych dzieci ma nadwagę, teraz zastanówmy się nad tym co zrobić aby do niej nie dopuścić lub ją zlikwidować.

Pamiętajmy o tym, że dziecko jest w fazie wzrostu, dlatego nie wolno go wprowadzać w jakieś rygorystyczne diety czy głodówki. Jeżeli sami nie posiadamy odpowiedniej diety, to powinniśmy zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka.

Kolejna ważna sprawa to zdanie sobie sprawy z tego, że nie jakieś cudowne diety odchudzą ale zmiana całego trybu życia. Zatem wprowadzamy zmiany i robimy to koniecznie stopniowo, tak, aby dziecka nie wystraszyć i nie obciążyć zbyt mocno organizmu.

Podstawowa sprawa to ruch. Wprowadzamy regularny wysiłek fizyczny. Może to być rower, basen, bieganie, koszykówka, aerobik czy każda inna forma ruchu. Pamiętamy o tym, aby to był wysiłek regularny, czyli taki przez godzinę i to przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Kolejna rzecz to odżywianie. To właśnie od tego co jemy zależy nasza waga i stan zdrowia. Eliminujemy więc z diety potrawy smażone a zastępujemy je pieczonymi lub gotowanymi. Spożywamy ciemne pieczywo, makarony, ryże i kasze. Eliminujemy do minimum słodycze, a zwłaszcza takie gotowce ze sklepu: cukierki, ciasteczka, żelki, lizaki tip. Zawierają one olbrzymią dawkę cukru, a także konserwantów, które nie tylko posiadają dużą liczbę kalorii ale też są niezwykle niezdrowe.

Unikamy potraw typu Fast- fod i wszelkiego typu wysoko przetworzonej żywności. Posiłki komponujemy z chudego mięsa, nabiału, dużej ilości ryb i warzyw. Spożywamy 4-5 posiłków, w regularnych odstępach czasu i rezygnujemy z przegryzek typu chipsy, paluszki i ciasteczka.

Gdy mamy ochotę na słodkie, to jeden z posiłków zastępujemy zdrowym koktajlem, który zaspokoi naszą ochotę na słodycze a także dostarczy wielu cennych witamin i minerałów. Koktajle przyrządzamy z warzyw, owoców, orzechów, siemienia lnianego, płatków owsianych czy otrębów. Składniki miksujemy, dodajemy trochę wody lub mleka i mamy pyszny napój.

Pamiętajmy też o tym, aby zdrową dietę wprowadzić nie tylko dziecku ale całej rodzinie. Wszyscy w ten sposób przejdziemy na zdrowy styl odżywiania a dziecku będzie o wiele łatwiej i raźniej przyzwyczaić się do nowego trybu życia. Całej rodzinie wyjdzie to na zdrowie i łatwiej wam będzie razem zmieniać nawyki żywieniowe.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *