Shadow

Mięśnie Kegla u kobiet – rola i funkcja

Duża grupa ludzi w różnym przedziale wiekowym cierpi z powodu nietrzymania moczu. Wydawać by się mogło, że ten bardzo wstydliwy problem dotyka głównie starsze panie. Niestety dotyczy on obojga płci. Szczególnie osoby z nadwagą bądź cukrzycą oraz kobiety z osłabionymi mięśniami dna miednicy w wyniku porodu. Prawidłowa funkcja tego typu narządu jest bardzo istotna dla komfortu życia. Mięśnie Kegla podtrzymują narządy jamy brzusznej oraz odgrywają istotną rolę przy wypróżnianiu i oddawaniu moczu.  

Mięśnie Kegla – budowa i funkcja

Mięśnie dna miednicy stanowią podparcie narządów wewnętrznych. Mięśnie Kegla u kobiet rozciągają się pomiędzy kością łonową a ogonową. Ich włókna rozpościerają się od macicy aż do odbytnicy. Tworząc przeponę:

  • miednicy,
  • moczowo – płciową,
  • mięśnie powierzchowne krocza.

Ulegają osłabieniu po porodzie, ale także wskutek zabiegów operacyjnych oraz zdecydowanie z wiekiem. Wówczas niezwykle przydatne okazują się wszelkiego typu wysokiej jakości majtki chłonne, które w szerokim asortymencie dostępne są na https://chlonne24.pl/. Dobra kondycja mięśni Kegla szczególnie ważne jest podczas porodu naturalnego. Ich elastyczność zmniejszają ryzyko popękania krocza. Odpowiadają one również za prawidłową postawę ciała oraz na życie seksualne. 

Problem nietrzymania moczu

Ogromny dyskomfort popuszczania nawet niewielkiej ilości moczu jest bardzo uciążliwy i sprawia niejednokrotnie zakłopotanie. Nie panowanie nad własną potrzebą można zminimalizować w skutkach. Dostępność środków higieny osobistej znajdująca się na www.chlonne24.pl zapewni, choć w części pozbycie się kłopotliwego problemu. Dobór odpowiedniego stopnia chłonności wyrobu dla osób z nietrzymaniem moczu jest w pełni dostępny. Ponadto szeroki asortyment kosmetyków do higieny osobistej pozwoli zniwelować nieprzyjemny zapach z tym związany. Jednak nie należy na tym spocząć. Leczenie jest już wskazane w przypadku mało nasilonego problemu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy przywrócą kontrolę nad oddawaniem moczu oraz zmniejszą prawdopodobieństwo występowania zaparć i nietrzymania stolca.

Mięśnie Kegla u kobiet –  ćwiczenia

Szczególnie mięśnie Kegla damskie narażone są na możliwość ich osłabienia. Dzieje się tak w wyniku powikłań w trakcie porodu z powodu ich rozciągnięcia. Ma to również miejsce w okresie menopauzy, gdy zmienia się gospodarka hormonalna. Wówczas dochodzi do nietrzymania moczu podczas wysiłku fizycznego, a nawet podczas kaszlu bądź kichania. Ćwiczenia mięśni Kegla polecane są szczególnie kobietom ciężarnym lub planującym zajść w ciążę. Dzięki nim przebieg porodu może stawać się o wiele łatwiejszy. W wielu przypadkach uniknie się przykrego nacinania krocza podczas narodzin dziecka. Zatem warto zapoznać się z pełnym opisem https://chlonne24.pl/blog-section/miesnie-kegla-u-kobiet-czym-sa-pelna-charakterystyka oraz niezwykle ważną funkcją mięśni Kegla. Należy pamiętać, że ćwiczenia zmniejszają także ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie.

Przykłady ćwiczeń wpływające na poprawę kondycji mięśni Kegla

Bez względu na wiek i płeć ćwiczenia mięśni dna miednicy zalecane są wszystkim osobom. Istotą ćwiczeń jest ich systematyczność oraz regularność. Nie są one zbyt skomplikowane, co więcej można je wykonywać w codziennych sytuacjach. Na mięśnie Kegla ćwiczenia są stosunkowo proste. Polegają one bowiem na cyklicznym napinaniu oraz rozluźnianiu tychże struktur. Unoszenie bioder w pozycji leżącej oraz wypychanie miednicy w trakcie lekko ugiętych kolan to nieskomplikowane przykłady ćwiczeń. Przyniosą one zamierzony efekt i zapobiegną przykrym dolegliwością nietrzymania moczu.

Przeczytaj także