Kalkulator WHR to jedno z wielu narzędzi, które pomaga w określeniu typu sylwetki i rodzaju otyłości. Zatem trzeba pamiętać o tym, aby obok pomiaru WHR wykonać również BMI, BMR, TER i AMR. Choć niektóre z nich możemy wykonać samodzielnie w domu przy pomocy kalkulatorów, to jednak po dokładną analizę musimy udać się do specjalisty, który zinterpretuje wyniki i dobierze do nich prawidłową dietę i ćwiczenia.
Kalkulator WHR służy do określenia typu otyłości ( sylwetki). Najprościej rzecz ujmując jest to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Dzięki temu pomiarowi dowiemy się do której grupy się zalicza nasza sylwetka. Wyróżniamy tutaj:
– otyłość brzuszną, tzw. androidalną.
– otyłość pośladkowo- udową, tzw. ginoidalną.
Otyłość androidalna jest bardzo groźna i może prowadzić do szeregu niebezpiecznych chorób takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Z kolei otyłość pośladkowo- udowa prowadzi do chorób związanych z żyłami i stawami.
Jeżeli wynik WHR u kobiet jest wyższy niż 0,8 to mamy do czynienia z otyłością brzuszną, jeżeli jest niższy to z ginoidalną. U mężczyzn wskaźnik powyżej 1 wskazuje na otyłość androidalną, a przy niższym z ginoidalną.