Shadow

Jak zadbać o dobry sen

Wskazówki, jak dobrze się wyspać.

Tuż po przebudzeniu, wstań z łóżka. Nie próbuj dosypiać, możesz wtedy obudzić się w środku cyklu, co skutkuje tym, że w ciągu dnia będziesz bardziej zmęczony. Ważne jest nie tylko to, jak dobrze spać, ale także jak się budzić. Wstajemy delikatnie, bardzo powoli wracając do rzeczywistości. W ustawieniu zegara w organizmie będzie pomocne wystawianie się do światła dziennego.

Jeśli jesteśmy wyspani, od razu łatwiej nam z uśmiechem zacząć dzień. Przed przystąpieniem do zadań, które wymagają kreatywności, zawsze warto dobrze się wyspać – czy to przed egzaminem, prezentacją w pracy, czy innym ważnym zadaniem, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość snu. To właśnie podczas spania mózg może właściwie przeogranizować wspomnienia, co przekłada się na większą kreatywność. Według badań, ludzie mają tendencję do wzmacniania części wspomnień właśnie wtedy, gdy śpią. Działa to stymulująco na kreatywne myślenie po przebudzeniu się.

Wskazówki dotyczące poprawy nawyków związanych ze snem.

Zmień swoje nawyki! Jeśli masz kłopoty z zasypianiem czy wybudzaniem się w nocy i zastanawiasz się, jak poprawić jakość snu, to mamy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym Twój nocny odpoczynek będzie efektywny, odprężający i regenerujący. Są one ściśle powiązane z zachowaniami nawykowymi, których zmiana zdecydowanie wpłynie korzystnie na higienę snu.

Przyczyn wymienionych powyżej zaburzeń snu może być naprawdę wiele – od wspomnianego wcześniej stresującego trybu życia, aż po nieprawidłowe przygotowanie do snu (zarówno siebie, jak i pomieszczenia, w którym następuje nocny odpoczynek). Na szczęście istnieje wiele sposobów na dobry sen, które z powodzeniem można wdrożyć dosłownie od zaraz – także po przeczytaniu tego artykułu!

Znaczenie dobrego snu w nocy.

Trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy, płytki sen nie bierze się znikąd. Przyczyn należy szukać w tym, jak funkcjonujemy na co dzień. Winny jest stresujący tryb życia, nadmiar obowiązków, grafik zaplanowany co do minuty i bez uwzględnienia czasu na odpoczynek, brak aktywności fizycznej, dieta prozapalna, ograniczony kontakt z naturą, a także z drugim człowiekiem.

Wybudzanie się w środku nocy należy do bardzo frustrujących, a jednocześnie niestety powszechnych sytuacji, które co jakiś czas dotykają każdego z nas. Jeśli powtarza się to regularnie, należy poszukać przyczyny i wyeliminować czynnik, który wywołuje nocne, niechciane pobudki. Poza tym warto poznać uniwersalne, sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczne w radzeniu sobie z wybudzaniem się w nocy.

Przeczytaj także