Shadow

Jak zacząć biznes bez pieniędzy?

Często mówi się o tym, że najlepszym sposobem na znalezienie finansów na własny biznes jest wzięcie kredytu lub poszukanie wśród najbliższych osoby, która miałaby finanse by nam pomóc. Pytanie jednak czy faktycznie jest to dobry sposób?

W artykule znajdą się jeszcze dodatkowe pomysły. Podstawą jest jednak by fakt posiadania odpowiedniego pomysłu czy produktu dawał motywację do szukania pomysłu w jaki sposób znaleźć potrzebne pieniądze na rozkręcenie biznesu! Liczy się kreatywność i wytrwałość. To są dwie cechy, które są podstawą nie tylko na początku tworzenia biznesu, ale także później!

1. Należy korzystać z usług, aby generować środki pieniężne i finansować działalność związaną z produktem

Działalność, która jest ukierunkowana na świadczenie konkretnych usług jest prosta w prowadzeniu. Przede wszystkim jeśli świadczymy usługi, to dostajemy także za nie odpowiednie wynagrodzenie. W przypadku firmy, która sprzedaje produkt potrzebny jest kapitał na start, który pozwoli uruchomić produkcję. Warto zastanowić się czy na początku nie lepiej zacząć świadczyć usługi, by uzbierać pewien kapitał, a dopiero później budować działalność, która jest oparta na produktach.

2. Zyski nie zawsze są

Czasem jest tak, że niestety ale firma nie przynosi żadnego rodzaju przychodów i szef nie otrzymuje swojej pensji. W tym momencie bardzo ważna jest wiara w świadczone usługi.

Znam kilka firm, które na początku działalności nie przynosiły zysków i jedynie z powodu wiary i wytrwałości w jakość usługi czy produktu, po latach przynoszą one swoim założycielom bardzo duże zyski.

3. Źródła finansowe są w wielu miejscach

Jeśli odniesiemy siebie do tradycyjnej filozofii przedsiębiorczości, to okaże się, że podstawą odniesienia sukcesu jest trzymanie się naszej idei i konkretnego jednego produktu. Nie można z tego zrezygnować i pomimo wszelkich przeciwności losu należy zawsze o nim pamiętać. Czasem jednak jest tak, że potrzebujemy finansów i ważne jest by je zdobyć. Wtedy należy zrobić jedną z tych rzeczy:

  • Korzystanie z nowych zasobów na nowe sposoby. Ważne jest by na początku nie powielać swoich błędów i tym samym zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami, a nie powielać schematy, które sprawiły, że nie mamy finansów. Jeśli mamy firmę, która posiada kilka działów, to warto się przyjrzeć, który z nich może przynosić największe dochody. Warto także zwrócić uwagę, w jaki sposób możemy wykorzystać możliwości ludzi, których zatrudniamy by dodać do naszych usług coś nowego. Dobrym przykładem może okazać się dział zajmujący się nowymi technologiami. Często tworzą nowe technologie oraz oprogramowania dla innych klientów. Z kolei dział marketingowy zawsze znajduje nowe pomysły na usługi i promocje firmy. Stąd powstał pomysł by wprowadzić do oferty tworzenie stron internetowych. W ten sposób firma znalazła nowych odbiorców, wpływ gotówki był znacznie większy. Dzięki jednej zmianie i współpracy dwóch działów udało się zyskać zainteresowanie firmą i znalezienie odpowiednich inwestorów.
  • Uzyskać linię kredytową. Większość firm nowo powstałych ma możliwość i zdolność kredytową. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku firmy, która sprzedaje produkt. Znajdują się finanse na produkowanie produktu, a po jego sprzedaży część kredytu można spłacić oraz produkować kolejne sztuki na sprzedaż. Ciekawostką może okazać się, że niektóre banki czy instytucje, które oferują kredyt mają specjalne oferty dla firm, które są w wczesnych stadiach rozwoju. Ważne jest jednak, by nie brać zbyt dużego kredytu i zastanowić się jaki kredyt jesteśmy w stanie szybko spłacić.
  • Platformy Crowdfunding. Platformy te zmieniają nasz kapitał, nie uwzględniają tego czy rozwijasz technologię, czy zajmujesz się sprzedażą butów. Platformy te działają na zasadzie dania pozwolenia publiczności na zainwestowanie niewielką część procentową w zamian za przyszłe skupy.

4. Małe zmiany, duże różnice

Najważniejszy jest pierwszy milion. Po zarobieniu pierwszego miliona szanse na finansowanie zasadniczo wzrastają. Ma to znaczenie także w przypadku bankowości. Dla banku liczy się rachunek zysków i strat, a nie to czym się firma zajmuje. Znacznie łatwiej jest wtedy osiągnąć wysoki kredyt.

Jeśli mamy przychody, ale nie mamy miliona na koncie to warto poszukać dodatkowego wsparcia szczególnie u nowych inwestorów.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *