Shadow

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu są często ciężkie dla dziecka i dla rodziców. Dziecko boi się rozstania z rodzicami, a mama boi się czy dziecko sobie poradzi w nowej sytuacji, czy nie będzie płakać i tęsknić. Często strach dziecka jest tak silny, że nie mija po pierwszych dniach i dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co zatem zrobić i jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Przede wszystkim nie wolno rzucać dziecka na głęboką wodę. Zatem zaczynamy stopniowo, najpierw pokazując dziecku przedszkole, potem zostawiając na chwilkę i z każdym dniem wydłużając ten czas. Warto wybierać takie przedszkola gdzie chodzą znajome dzieci, wówczas będzie łatwiej naszemu dziecku pozostać tam.

Zawsze mów dziecku, o której przyjdziesz i zawsze trzymaj się dokładnie tej godziny. Jeżeli dziecko płacze przy rozstaniu, to warto wypróbować małego fortelu. Kupmy wcześniej dziecku jakiś ciekawy drobiazg i dajmy na rozstanie dziecku, to powinno je zainteresować i zniweluje stres związany z rozstaniem.

Można też obiecać coś ciekawego dziecku, to, co zrobicie po powrocie z przedszkola. Na przykład wspólne spędzenie czasu na basenie lub wyjście do kina. Najważniejsze abyś zawsze dotrzymywała danych obietnic, wówczas dziecko zgodzi się na taki układ i będzie chętniej chodziło i zostawało w przedszkolu.

Bardzo dobrym pomysłem jest również zapraszanie dzieci z przedszkola do domu, tak, aby dziecko oswajało się z nimi i zaprzyjaźniało. Jak dziecko zacznie mieć już w przedszkolu przyjaciół, to nie będzie problemu z codziennym uczęszczaniem do niego.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *