Shadow

Jak wybrać ginekologa, który poprowadzi ciążę?

Ginekologia stanowi jedną z najbardziej wymagających dziedzin medycyny. Pacjentki, które trafiają do gabinetu ginekologicznego wymagają od swojego lekarza znacznie więcej niż podczas wizyt u innych specjalistów. Ze szczególną sytuacją mamy do czynienia w przypadku, gdy kobieta planuje zajście w ciążę lub już nosi pod sercem upragnione maleństwo.

Wtedy naturalnie rodzi się pytanie: jak wybrać ginekologa, który poprowadzi ciążę?

Na wstępie warto zorientować się, czy lekarz, którego odwiedzałyśmy dotychczas, jest także położnikiem. Może się okazać, że już znasz doktora, który przypadł ci do gustu, a położnictwo leży w zakresie jego kompetencji. Jeśli jednak twój ginekolog nie specjalizuje się w prowadzeniu ciąży lub nie spełnia twoich oczekiwań, rozejrzyj się w okolicy. Możesz zajrzeć do internetu czy zasięgnąć języka u koleżanek – być może któraś z nich zna położnika, który byłby godny polecenia.

Dobry ginekolog, czyli jaki?

Dobry ginekolog to człowiek, w którego gabinecie będziesz czuła się na tyle swobodnie, na ile jest to możliwe w tej specyficznej sytuacji. To oczywiste, że podczas badania będziesz nieco skrępowana, ale nie powinnaś wstydzić się np. zadawania pytań, jeśli coś wzbudza twoje wątpliwości. Niestety, jeśli trafisz na niemiłego lekarza, może się zdarzyć, że będziesz wolała przemilczeć swoje obawy zamiast konsultować je na bieżąco ze specjalistą. Strach przed wyśmianiem czy krytyką nie powinien towarzyszyć wizytom u wybranego lekarza. Pamiętaj, że zarówno stres, jak i brak odpowiednich informacji może niekorzystnie odbić się na zdrowiu twoim i twojego dziecka.

Ginekolog prowadzący ciążę powinien niepytany szczegółowo informować cię o jej przebiegu. Niestety, doświadczenia wielu kobiet pokazują, że tak jest tylko w teorii, a w praktyce często muszą dopytywać o każdy, nawet bardzo istotny, szczegół. Jeśli masz wrażenie, że twój ginekolog jest zbyt milczący, postaraj się pociągnąć go za język. Jeśli jednak mimo twojej dociekliwości jego odpowiedzi cię nie satysfakcjonują, pomyśl o zmianie lekarza. Pamiętaj, że doktora prowadzącego możesz zmienić dowolną ilość razy, na każdym etapie ciąży.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *