Shadow

Jak usunąć kamień z czajnika?

jak-usunac-kamien-z-czajnika

Jeśli w Twoim domu masz twardą wodę, to bądź pewna, że nie unikniesz osadu kamienia gromadzącego się w czajniku. Czy to czajnik elektryczny, czy tradycyjny, niestety kamień gromadzi się niemal zawsze. Psuje to nie tylko estetykę naszego urządzenia, wydłuża gotowanie się wody, ale także ma złowieszczy wpływ na nasze zdrowie. Problem ten nie jest trudno rozwiązać, jeśli tylko masz przynajmniej jeden z kilku produktów domowych, takich jak:

  1. Soda oczyszczona
  2. Coca-cola
  3. Sok z cytryny
  4. Kwasek cytrynowy
  5. Obierki ziemniaczane
  6. Ocet
  7. Tabletki do czyszczenia protez

Soda oczyszczona jest chyba jednym z najczęściej stosowanych i też najbardziej skutecznych sposobów do odkamieniania czajnika. Minus jej użycia jest taki, że zostawia w czajniku nieprzyjemny zapach. Zawsze jednak można dokładnie umyć czajnik, dzięki czemu skutecznie się go pozbyć. Wsypujemy dwie łyżki sody i zostawiamy na kwadrans, po czym usuwamy proszek. Później najlepiej oprócz samego umycia czajnika, kilka razy zagotować w nim wodę.

Odnośnie coca-coli, to prócz jej wielu właściwości, o których czytamy i słyszymy, to także w przypadku niewielkiej ilości kamienia ma duże właściwości odkamieniające. Wystarczy wlać szklankę coca-coli do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Możemy dosypać łyżkę sody, to zyskamy jeszcze lepszy efekt.

Kolejnym świetnym domowym sposobem na pozbycie się kamienia w czajniku jest sok z cytryny. Wystarczy wlać do czajnika szklankę soku i odstawić czajnik na ok. godzinę. Przed kolejnym użyciem warto umyć czajnik (najlepiej za pomocą wilgotnego ręcznika z odrobiną sody) i zagotować w nim wodę.

Alternatywą do soku z cytryny może okazać się kwasek cytrynowy. Wsyp zawartość torebki do czajnika, wlej wodę do połowy czajnika po czym zagotuj. Odstaw na 3 godz., po czym wylej wodę i przepłucz czajnik.

Dobrym sposobem jest też zagotowanie obierków ziemniaczanych w czajniku. Po czym należy wylać wodę (obierki zostaw), wlać nową i po raz kolejny zagotować.

Kolejnym znanym i jednym z najskuteczniejszych sposobów jest użycie octu. Wystarczy wlać szklankę octu do czajnika i dodać pół szklanki wody. Następnie należy zagotować czajnik i odstawić na ok. godzinę. Po czym ją wylać, dokładnie umyć i zagotować wodę – warto nawet kilka razy przed jego użyciem!

Jeśli mamy dostęp do tabletek do czyszczenia protez, to możemy nawet ich użyć do odkamieniania czajnika. Wystarczy wrzucić kilka tabletek do czajnika, zalać wodą i odstawić na noc. Rano należy dokładnie umyć czajnik.

Zapobiec osadzaniu się kamienia w czajniku oczywiście można poprzez używanie wody z filtra. Można tez wrzucić metalową kulkę do czajnika, co też pomoże nam zapobiec osadzaniu się kamienia. Jednak samo czyszczenie czajnika jak widać nie musi być ani kosztowne, ani zbyt skomplikowane, dlatego nie powinno sprawić większego problemu w dbałości o czajnik 🙂

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *