Shadow

Jak sprawić, żeby jedzenie było samą przyjemnością?

Żywienie niemowląt, które jest oparte o schematy polegające na wprowadzeniu poszczególnych składników w określonym czasie, stanowi dla rodziców pomoc jak i ograniczenie. Pewnie każdy rodzic ucieszył się z faktu, że pediatrzy stworzyli nowy schemat żywienia niemowlaków. Wychodzi on naprzeciw osobom, które kierują się w tych sprawach intuicją i wierzą w zasadność stosowania metody BLW.

Jakie ważne informacje można znaleźć w nowych wytycznych?
Zniknęły dwa schematy żywienia, które były skierowane dla dzieci karmionych piersią oraz tych, które były karmione mlekiem modyfikowanym. Na ich miejsce wprowadzono jeden główny schemat dotyczący wszystkich niemowląt.

  • To od rozwoju dziecka zostaje uzależniony czas na wprowadzenie pokarmów, które wymagają żucia czy gryzienia. Jeżeli nasze maleństwo nie ma ząbków lub ma problem z połykaniem, to należy się wstrzymać z podawaniem stałych pokarmów.
  • Trzeba poprzestać na kaszkach, papkach i deserach dla niemowląt.
  • Warto już od samego początku utrzymać prawidłowy rytm karmienia, czyli pięć posiłków dziennie. W ich skład wchodzi śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Nie można namawiać i zmuszać dziecko do przyjmowania posiłku. To maluch zdecyduje czy chce i przede wszystkim, ile może zjeść.
  • Maleństwo trzeba karmić łyżeczką. Oswajamy je z warzywami, a potem z owocami. Jeśli doprowadzimy do tego, że dziecko późno pozna smak słodyczy, to jest szansa, iż się od niech nie uzależni.
  • Nie oddzielamy już żółtka od białka.
  • Mile widziany jest biały ser oraz mleko krowie. Zaczynamy też wprowadzać kefiry i jogurty. Ponad to nie można uciekać od mięsa, bowiem jest bardzo bogate w żelazo. Suplementujemy także witaminę K i D.

Z pewnością, jeśli będziemy trzymać się tych rozsądnych zasad, to mamy szansę na wychowanie człowieka, który nie będzie w przyszłości narażony na otyłość. Z tego względu, iż od najmłodszych lat jego posiłki będą zdrowe oraz różnorodne. I o to właśnie mają dbać rodzice – aby jadłospis był zdrowy i pożywny. Pamiętaj, aby pozwolić dziecku wybierać to, co lubi. Przygotuj posiłek, który będzie dobrze zbilansowany. Nie kładź nacisków i nie martw się. Jeśli dziecko normalnie przybiera na wadze i jest zdrowe, to oznacza, iż wszystko jest tak, jak powinno.

Wiele pokoleń wyniosło z domu rodzinnego niechęć do jedzenia lub przekonania, iż jedzenie stanowi bardzo przykry obowiązek. Jeśli dieta naszego niemowlaka jest różnorodna i wartościowa, to wszystko idzie w dobrym kierunku.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *