Shadow

Gdzie udać się na badania prenatalne?

Wiele kobiet, które są już w pierwszych tygodniach ciąży, często ma wybranego jednego ginekologa. Jednakże może się okazać, iż w trakcie 9 miesiąca, poza podstawowymi wizytami kontrolnymi należy zrobić też dodatkowe badania prenatalne. Niekiedy trzba je zrobić w specjalistycznych placówkach. Warto zastanowić się jak wybrać idealny gabinet, który będzie wspierać lekarza prowadzącego oraz do dodatkowych badań podejdzie z zaangażowaniem oraz troską.
W razie potrzeby specjalista zleci przyszłej mamie test podwójny z krwi, USG, biopsję kosmówki czy amniopunkcję. Wykonuje się je często w takim celu, aby wykluczyć schorzenia, a także wady genetyczne u dziecka, które jeszcze się nie urodziło. Pozwoli to, w razie czego, podjąć jak najszybciej leczenie. Dla wielu Pań ten rodzaj badania jest związany ze stresem. I właśnie z tego powodu każda przyszła mama musi dopilnować tego, żeby wybrać gabinet, które spełnia wybrane kryteria.
Gabinet na kontrakcie.
Badania prenatalne wykonywane są ze względu na stan zdrowia, wiek czy też nieprawidłowy przebieg poprzedniej ciąży. Narodowy Fundusz Zdrowia bierze pod uwagę te kryteria i określa je jako warunek kwalifikujący kobietę do bezpłatnego badania prenatalnego, które odbywa się w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Z tego też powodu, w momencie, kiedy lekarz kieruje na tego typu testy, trzeba się upewnić, iż jest podpisany kontrakt z NFZ. W dużych miastach nie ma z tym raczej problemu. Placówki podpisują kontrakty. Chodzi tutaj zarówno o prywatne ośrodki oraz państwowe. Jeśli potrzebujecie informacji w tym temacie, to można uzyskać je nawet telefoniczne albo sprawdzając na stronie NFZ.
Wybór.
W pierwszej kolejności, jeśli chodzi o tego typu badania, robi się testy krwi i USG. Po ich wykonaniu oraz otrzymaniu niepokojącego wyniku z wysokim ryzykiem, doktor kieruje na badania inwazyjne. Polegają one na pobraniu komórek z otoczenia dziecka – płynu owodniowego oraz łożyska. Niestety nie wszystkie ośrodki wykonują tego typu badania. Z tego właśnie względu, trzeba wybrać placówkę, o której wcześniej dowiemy się jak najwięcej rzeczy. Ponad to doktor powinien zaproponować pacjentce inne możliwości. Mamy obecnie do czynienia z wieloma testami, które są strasznie zróżnicowane. Zwróćmy również uwagę na to, w jaki sposób funkcjonuj dana placówka oraz w posiadaniu jakiego sprzętu i certyfikatów jest. Im więcej pozytywów znajdziemy, tym oczywiście lepiej.
Jeżeli szukamy informacji na temat gabinetów, które wykonują badania prenatalne, to łatwo znaleźć je w internecie oraz w prasie. Można też zapytać znajomych, bądź lekarza ginekologa. W momencie, jeśli cokolwiek nas niepokoi albo zastanawia, należy pytać, ponieważ „kto pyta, nie błądzi”.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *