Shadow

Jak sprawdzić, czy mąż szpieguje mój telefon?

Nowoczesne technologie pozwalają na przejęcie wielu cennych, prywatnych danych. Odebranie autonomii i wykorzystanie naszego smartfona przeciwko nam może mieć bardzo groźne konsekwencje dla naszego stanu psychicznego. Jak uchronić się przed tym zjawiskiem?

Szpiegowanie telefonu to prosty sposób na inwigilację drugiej osoby

Telefon przechowuje liczne dane – na temat tego, w jaki sposób spędzamy czas, jak się czujemy czy jaki jest nasz plan dnia. Dodatkowo w pamięci urządzenia znajdują się wiadomości, informacje o połączeniach oraz wszelkie pliki zapisywane przez różne aplikacje. Jeżeli niepowołana osoba zyska do nich dostęp, może zrobić z nimi naprawdę sporo. Szantaż i groźby ujawnienia osobistych informacji to tylko część zagrożeń – skupmy się jednak na aspekcie monitoringu i kontroli nad naszym życiem, które stają się udziałem osoby szpiegującej.

„Szpieg” – czy to zazdrosny mąż, czy żona, która dostrzega wycofanie zaangażowania, czy po prostu partner, który nie czuje się zbyt pewny siebie – może wykorzystać smartfon do zdobycia różnorodnych informacji. Te dane pozwalają sprawdzić, co robimy, gdzie jesteśmy, z kim jesteśmy czy z kim rozmawiamy. W praktyce oznacza to, że tracimy jakąkolwiek prywatność, a nasza autonomia jest mocno naruszona.

Aplikacje szpiegowskie to zmora par w XXI wieku

Skala zjawiska szpiegowania bliskiej osoby jest trudna do określenia – pewne jest jednak, że zapotrzebowanie na aplikacje śledzące systematycznie rośnie. Oprogramowanie tego typu jest coraz szerzej dostępne na rynku. To już nie tylko specjalistyczne rozwiązania, które kosztują wiele tysięcy złotych – niektórzy producenci oferują swoje programy za darmo, dzięki czemu każdy może śledzić swoją partnerkę.

Warto przy tym zwrócić uwagę na kolejne zagrożenie, które wiąże się z tego typu zachowaniem. Aplikacje, które podają nasze newralgiczne informacje partnerowi, mogą same wykorzystywać te dane do nieodpowiednich celów. Zdecydowanie warto mieć się na baczności i uwrażliwić na wszelkie przejawy przejmowania kontroli nad telefonem. Najczęściej możemy spotkać się z dziwnym zachowaniem bliskiej osoby, która na przykład usilnie próbuje zdobyć dostęp do naszego telefonu, by zainstalować tam jakąś specjalną aplikację. Istotnym znakiem jest także dostęp do wiedzy, której partner nie powinien mieć – mogą to być nawet tak pozornie błahe kwestie jak fakt, że przed powrotem z pracy do domu udało nam się wstąpić do sklepu.

Działanie na własną rękę może być nieskuteczne – w „szpiega” trzeba uderzyć znacznie mocniej

Jeśli obserwujemy tendencję do przejmowania naszej autonomii i atakowania naszej prywatności, warto zacząć od zabezpieczenia telefonu przed oprogramowaniem szpiegowskim. Odpowiednia aplikacja będzie w stanie skutecznie chronić nas przed wyciekiem danych. Dobrym wyborem może okazać się UseCrypt Messenger – to program, który jest w stanie zablokować wysyłanie niepowołanym osobom danych takich jak nasza lokalizacja, nagrania głosowe, nagrania z kamery, zarejestrowane ujęcia ekranu, treść SMS-ów, a także wszelkie inne istotne informacje, które powinniśmy chronić. UseCrypt Messenger dodatkowo stale sprawdza, czy telefon nie został zhakowany. Szeroka funkcjonalność pozwala skutecznie poradzić sobie z groźnymi aplikacjami szpiegowskimi.

#UseCrypt #UseCryptMessenger #UseCryptopinie

Przeczytaj także