Shadow

Jak poradzić sobie ze stresem?

jak radzić sobie ze stresem

jak radzić sobie ze stresem

W życiu mamy na co dzień stresujące sytuacje. Każdy człowiek ma inne stresogenne czynniki. Dlatego by poznać metody radzenia sobie ze stresem musimy najpierw poznać samego siebie.

Poznaj swoje stresy. Musimy zastanowić co powoduje u nas stres. Najlepszym sposobem jest wypisanie konkretnych sytuacji. Zadać sobie pytania typu:

  1. Czy jestem zestresowany/a w pracy?
  2. Co nas stresuje w pracy?
  3. Czy mam stres przy poznawaniu nowych osób?
  4. Dlaczego nowo poznane osoby wywołują u mnie taki stan?
  5. Czy stresuje mnie czekanie?
  6. Czy stresuje mnie obecność innych osób?

Wszystkie te pytania pomogą nam się dowiedzieć coś o samym sobie.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Uśmiechaj się

Pomaga to w sytuacjach stresowych. Ludzie, którzy będą na ciebie patrzeć nie zauważą, że jesteś zestresowana/y, a wręcz przeciwnie. Ty zaś będziesz odczuwał mniejsze napięcie niż podczas braku uśmiechu.

Uruchom swoją kreatywną stronę

Wyobraź sobie stresującą cię sytuację. Poczuj ją wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, węchem, dotykiem, słuchem oraz smakiem. Jeżeli odtworzysz sobie tę sytuację w głowie przestaniesz się tak stresować jak to było za pierwszym razem.

Możesz również wyobrazić sobie tą samą scenę, ale bardziej komediowo. Zacząć się z niej śmiać. Nie bać się jej, a wtedy każdy stres będziesz zamieniać w zabawę.

Ruszaj się

Chodź na spacery z psem, tańcz czy też kop w ogródku. Każdy wysiłek fizyczny jest wskazany w walce ze stresem. Ponad to wydziela się w ten sposób hormon szczęścia (endorfina), który prowadzi do spokojniejszego i bardziej optymistycznego patrzenia na świat.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *