Shadow

Jak obciąć paznokcie niemowlakowi?

Niektóre zabiegi pielęgnacyjne u małych dzieci, spędzają rodzicom sen z powiek. Boją się bowiem, że zrobią dziecku w trakcie ich wykonywania krzywdę. Takim mało lubianym przez młodych rodziców zabiegiem jest obcinanie paznokci. Jak zatem zabrać się do tego, aby zrobić to prawidłowo, szybko i bezboleśnie?

Przede wszystkim musimy kupić odpowiednie nożyczki do obcinania paznokci. Takie, które są przeznaczone dla dzieci, mają zaokrąglone końcówki. Chroni to delikatne paluszki dziecka przed ewentualnym urazem.

Lekarze pediatrzy zalecają, aby obcinanie paznokci rozpocząć w 2 lub 3 tygodniu życia, gdyż początkowo są one bardzo cienkie i mogą być delikatnie przyrośnięte błonką do palca. Do tego czasu warto zakładać dziecku rękawiczki, aby nie podrapało buzi paznokciami.

Pierwsze obcinanie możemy wykonać, gdy dziecko śpi, wówczas nie będziemy się bali, że wyrwie rączkę i wówczas je zadrapiemy. Choć początkowo młodzi rodzice mogą mieć pewną trudność w tej czynności, to jednak z czasem nabiera się wprawy i cały zabieg nie trwa dłużej niż 2-3 minuty.

Podczas obcinania pamiętajmy o ważnych dwóch zasadach: paznokcie u rąk obcinamy na okrągło, a u nóg na prosto. Absolutnie nie wolno usuwać u dzieci skórek ani stosować specjalnych kremów do rąk. Wystarczy posmarowanie rączek raz dziennie oliwką dla dzieci.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *