Shadow

Jak nakłonić dziecko do pomocy w obowiązkach domowych?

Strasznie trudnym zadaniem jest nauczenie dziecka sprzątania. Warto się zastanowić nad tym na jakim etapie powinno się nauczyć swoją pociechę dbać o porządki i w jaki sposób to osiągnąć. Ważne jest to, aby cała cała rodzina dawała przykład i obowiązki były rozdzielane pomiędzy wszystkich domowników.

Priorytetem jest przedstawienie maluchowi korzyści, jakie mogą wynikać ze sprzątania. Należy przedstawić to w taki sposób, iż ta czynność może przynosić radość, a nie być tylko przykrym obowiązkiem. Warto zwrócić uwagę na to, iż systematyczność jest czymś istotnym. Sprzątanie swoich zabawek stanie się prostsze, jeśli na bieżąco będą odkładane na miejsce. Ponad to ich znalezienie będzie łatwiejsze, jeżeli każda lalka czy autko znajdą miejsce na tej samej półce.

Kolejną ważną sprawą jest inwestowanie w przyszłość. Dążenie do wyrabiania takich postaw u dziecka skutkuje tym, iż jego przyszłość przedstawia się w lepszych barwach. Maluch dzięki temu rozwija swoją samodzielność i ma poczucie obowiązku. Cenne jest też to, iż uczy się jak być konsekwentnym i dobrze organizuje swój czas. Nabiera również pewności siebie i wary w swoje umiejętności. Warto zaznaczyć, że zapewne jako osoba już dorosła, nie będzie wyręczać się innymi. Istnieje też spore prawdopodobieńtwo, że stanie się obowiązkowym oraz pracowitym człowiekiem.

Jak wiadomo dzieci uwielbiają zabawę. Dlaczego więc nie łączyć nauki z bawieniem się? Możesz zachęcić dziecko do tego, aby wykonywało obowiązki i świetnie przy tym spędzało czas. Warto znaleźć ciekawe sposoby na urozmaicenie tych czynności. Urządź zawody, kto szybciej wytrze kurze lub która osoba ładniej ułoży zabawki. Z pewnością dla malucha będzie stanowiło to interesującą formę urozmaicenia sprzątania i nie będzie już mu się kojarzyło z uporczywym obowiązkiem. Za wykonanie w odpowiedni sposób zadania, możesz nagradzać dziecko. Warto stworzyć tablicę uśmiechów, na której będziesz naklejać albo rysować uśmiechy za każdą pracę, która zostanie wykonana przez niego prawidłowo. Ważne jest również określenie nagrody, jakiej maluch może się spodziewać. Dlatego właśnie motywacja jest czymś tak istotnym.

Bardzo istotne jest to, żeby dostosować obowiązki do możliwości oraz wieku dziecka. Nie nakładaj na niego zadań, które mogą go przerosnąć. Od kilkulatka nie ma co wymagać niestworzonych rzeczy, takich jak mysie okien albo odkurzanie całego mieszkania. Przyjemność – to ta cecha, która ma się mu kojarzyć ze sprzątaniem i nie ma sprawiać większych trudności. Jeśli osiągniesz skutek odwrotny, to dziecko może dość szybko się zniechęcić. Pamiętaj, iż trening czyni mistrza, także możesz zwiększać przydział wykonywanych czynności, jeśli Twoja pociecha będzie już dobrze ogarniać to, co robiła wcześniej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *