Shadow

Ile reniferów ciągnie sanie Świętego Mikołaja?

Tradycja Świętego Mikołaja i jego sań ciągniętych przez renifery jest ukochaną ikoną świąt w wielu kulturach. Ale ile reniferów tak naprawdę ciągnie sanie Świętego Mikołaja?

Odpowiedź może Cię zaskoczyć! Wbrew powszechnemu przekonaniu, w rzeczywistości sanie Mikołaja ciągnie dziewięć reniferów. Mikołaja” (znanego też jako „Noc przed Bożym Narodzeniem”), który wymienia konkretny zestaw reniferów Świętego Mikołaja.

Dziewięć reniferów wymienionych w wierszu to Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen i Rudolph. Mówi się, że każdy z tych reniferów odgrywa określoną rolę w ciągnięciu sań Mikołaja. Dasher i Dancer przewodzą zespołowi i są najszybszymi z reniferów. Prancer i Vixen pomagają utrzymać zespół Mikołaja w ryzach i na torze. Comet i Cupid sprawiają, że sanie mogą wykonywać ostre zakręty i trzymać się drogi. Wreszcie Donner i Blitzen dają siłę do ciągnięcia sań.

Rudolf jest oczywiście najbardziej znanym z reniferów Świętego Mikołaja. Jego historia wywodzi się z wiersza napisanego przez Roberta L. Maya w 1939 roku. Specjalny czerwony nos Rudolfa uczynił go legendą wśród innych reniferów i zapewnił mu miejsce w zespole, który pomaga prowadzić sanie Mikołaja po nocnym niebie.

Kiedy więc spojrzysz w nocne niebo w Wigilię, pamiętaj, że sanie Mikołaja ciągnie dziewięć magicznych reniferów. Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen i oczywiście Rudolph – najsłynniejszy renifer ze wszystkich!

Przeczytaj także