Shadow

Foteliki samochodowe

Fotelik dla dziecka w samochodzie to konieczność, a przewożenie w nich małych dzieci to nie tylko kwestia przepisów, ale także zdrowego rozsądku. Podstawową zasadą bezpieczeństwa najmłodszych w samochodzie jest dobrze dopasowany i zapięty fotelik, który zabezpiecza małego pasażera przed skutkami ewentualnej kolizji.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa został wprowadzony w Polsce w latach 80- tych i dotyczył tylko przednich siedzeń. Natomiast na początku lat 90- tych obowiązek ten poszerzono o siedzenia tylne. Obecnie od 1997 roku w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, powinno być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym pewnym warunkom technicznym.

Kryteria wyboru fotelika.

Podstawowe kryterium to dostosowanie fotelika do wagi dziecka, co wymusza konieczność jego okresowej zmiany. Tego typu urządzenie musi też spełniać odpowiednie normy, czyli Europejską Normę Bezpieczeństwa ECE R44–03 lub ECE R44–04. Istotny jest także wzrost dziecka. Fotelik samochodowy spełnia swoja rolę, jeżeli wierzchołek głowy dziecka nie przekracza jego wysokości.

Odradzany jest zakup fotelików z „drugiej ręki”, ponieważ może się okazać, że używany sprzęt był zamontowany w samochodzie, które uległo poważnemu wypadkowi, mimo że na pierwszy rzut oka fotelik może wyglądać na nienaruszony- nigdy nie będziemy mieli pewności, czy nie ma uszkodzonej struktury.

Montaż fotelika.

Najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest środkowy fotel z tyłu samochodu. W ten sposób dziecko będzie najmniej narażone na obrażenia w przypadku uderzeń bocznych.

Jeśli środkowe siedzisko nie jest tak samo wyprofilowane jak boczne i zamontowanie fotelika na nim nie jest nam poręczne, w takim wypadku montujemy sprzęt na fotelu za przednim pasażerem. Pozwoli to kierowcy i dziecku na nawiązanie kontaktu wzrokowego, i ewentualne zareagowanie np. gdy dziecko się zakrztusi. Warto w takim przypadku pamiętać, że kierujący powinien przede wszystkim skupiać się na drodze. Prawa strona pojazdu jest natomiast bezpieczniejsza w przypadku wyjmowania malucha, np. podczas awaryjnego postoju przy krawędzi drogi.

W którą stronę powinien być odwrócony fotelik?

Większość ekspertów zaleca aby dziecko „im dłużej, tym lepiej” jeździło tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób gwałtowne przeciążenia mniej oddziałują na młody organizm, np. głowę i szyję.

Na rynku są foteliki pozwalające wygodnie i bezpiecznie podróżować tyłem do kierunku jazdy dzieciom ważącym 9–18 kg. Można je zamówić od ręki w większości sklepów internetowych typu: http://www.babyland.pl/

Odradza się montaż takich fotelików z przodu samochodu. Jeśli istnieje taka konieczność to należy wyłączyć poduszkę powietrzną na tym miejscu i możliwie najdalej odsunąć fotel do tyłu. Otwierająca się poduszka powietrzna uderza w tył fotelika z siłą 300 km na godzinę. Jest to uderzenie porównywalne do uderzenia kijem bejsbolowym przez zawodowego gracza. Niestety najczęściej taki cios kończy się wstrząśnieniem mózgu, a nawet śmiercią.

Najczęstszy sposób montażu fotelików samochodowych to przytwierdzanie ich za pomocą pasów bezpieczeństwa do siedzenia. Ostatnio zyskuje na popularności system tzw. na bazie. Jest to podstawka, którą montujemy w pierwszej kolejności. Kładziemy ją na siedzeniu i przyczepiamy do uchwytu ISOFIX, na który składają się zaczepy przy foteliku oraz uchwyty w siedzeniu samochodowym (nie są one z reguły wyposażeniem standardowym).

Pytanie więc jak zamontować fotelik samochodowy, gdy nie mamy systemu ISOFIX?

Otóż służą ku temu pasy bezpieczeństwa. Pas biodrowy przeciągamy przez uchwyty dolne, a barkowy przez górne w taki sposób, aby żaden pas się nie wysuwał z miejsca do tego przeznaczonego. Pasy nie powinny być poskręcane.

To jednak nie koniec. Po tym, jak upewnimy się, że pasy przebiegają przez właściwe szlufki urządzenia, należy je dociągnąć, najmocniej, jak się da. Przed rozpoczęciem oplatania pasem ustawcie położenie oparcia fotela lub, jeśli to możliwe, kanapy, w taki sposób, by możliwie najlepiej pasowało do podstawy fotelika.

Odnośnie samych pasów, to foteliki dla mniejszych dzieci zazwyczaj są wyposażone we własne uprzęże. Optymalną długość pasów po ich zapięciu wyznacza możliwość dość swobodnego włożenia pod niego ręki. Pasy szelek należy ustawiać na wysokości linii ramion malucha.

W przypadku starszych dzieci, pasy bezpieczeństwa powinno się tak zapinać, aby pas biodrowy leżał płasko na udach, a barkowy przebiegał przez środek klatki piersiowej (mostek) i przez środek barku.Ze względów higienicznych warto wybierać foteliki które posiadają do zdemontowania zewnętrzną warstwę materiału nie wymagającą specjalnych warunków prania

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *