Shadow

Elastyczne godziny pracy – jak je wynegocjować?

Twój urlop macierzyński dobiega powoli końca, a Ty zaczynasz się zastanawiać nad tym, czy da się rozciągnąć dobę, żeby pomieściła pracę, czas dla rodziny oraz chwilę dla siebie.
Być może strzałem w dziesiątkę okaże się uelastycznienie trybu pracy. Pomysł ten wydaje się korzystny, jednak żeby wprowadzić go w życie, to warto wynegocjować pewne warunki.

 • Ustalenie potrzeb.

Priorytetem jest to, żeby zastanowić się nad tym, jaki chcemy osiągnąć cel zmieniając warunki pracy.

 • Uelastycznienie pracy.

Musimy zastanowić się nad tym, jakie aspekty pracy mogą zostać uelastycznione. Ramowe godziny pracy, a może miejsce, gdzie będzie wykonywana?

 • Wybór odpowiedniej formy elastyczności.

Powinnyśmy się zastanowić nad tym, która z form elastyczności będzie najbardziej korzystna. Wszystko zależy od naszej motywacji, jak i ograniczeń, które wynikają ze specyfiki pracy lub pełnionej przez nas funkcji.

CZAS – dzień pracy, który jest skrócony po to, żeby mieć więcej swobody bądź po prostu wolny dzień w tygodniu umożliwiający pełną koncentrację na innym istotnym dla Ciebie obszarze życia.

MIEJSCE – wybór jest również istotny. Dom albo biuro? Praca w domu pozwoli na to, aby oszczędzić czas na dojazd. Zaciera także podział pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Z kolei praca w biurze może okazać się ważna dla Twojej marki i dać oczekiwaną pozycję w firmie.

DOSTĘPNOŚĆ – istotne jest także określenie tego czy bardziej korzystne okażą się sztywne ramy czasowe, aby na przykład odbierać dziecko punktualnie czy też ruchome godziny pracy. Dzięki nim możemy wykorzystać czas w ciągu dnia na to, aby załatwić pilne sprawy prywatne.

Jak poprawnie zorganizować sobie pracę w nowym trybie?

 • Kredyt zaufania należy zbudować w firmie dosyć szybko, jeśli w naszej firmie jesteśmy pionierem elastycznego modelu pracy. Należy omówić z szefem detale organizacyjne tak, żeby ukazać, iż potrafimy zaradzić ewentualnym trudnością.
 • Dość powszechny stereotyp, jaki panuje obecnie to ten, iż praca z domu stanowi zakamuflowaną formę urlopu. Z tego właśnie powodu warto zaproponować miary oraz sposoby kontroli Twojej pracy, chociażby poprzez prowadzenie raportowania pracy zdalnej.
 • Tryb pracy, który jest zdalny, wymaga tego, żeby pracownicy przyzwyczaili się do Twojego nowego trybu pracy. Jeśli chcemy uniknąć nieporozumień oraz obustronnej frustracji, to należy uzgodnić wspólnie z innymi zasady, dzięki którym zostanie usprawnione funkcjonowanie.
 • Elastyczne godziny pracy wiążą się z tym, iż mogą też obejmować wieczory. Właśnie dlatego należy pamietać o tym, iż być może może chwile, jakie spędzamy z dzieckiem, zostaną trochę zatrute przez naszą pracę przy komputerze.
 • Samodyscyplina jest czymś niezwykle istotnym. Chcemy zyskać więcej swobody, a nie ograniczeń. Musisz sama pilnować tego, aby poprawnie ułożyć sobie strukturę dnia. Z tego właśnie powodu trzeba stworzyć plan dnia, według którego będziemy postępować.
 • Ustalenia podziału obowiązków domowych.
  Stworzenie takiej listy, niewątpliwie, może okazać się bardzo istotne. Tak naprawdę każdy domownik powinien być zaangażowany w pomoc, a nie tylko Ty, bo aktualnie przebywasz w domu. Jeżeli jasno nie określisz swoich oczekiwań, to Twój podstawowy cel , może zostać zachwiany i nie osiągniesz tego, co sobie postanowiłaś.
 • Organizacja kontaktów społecznych oraz towarzyskich jest strasznie istotna. Jest to ważna rzecz z tego względu, żebyśmy miały również styczność z innymi ludźmi. Siedzenie i pracowanie w domu może być przyjemne, jednak fajnie jest od czasu do czasu z kimś porozmawiać.
Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *