Nie od dziś wiadomo, ze zarządzanie domowym budżetem wcale nie należy do prostych zadań – czynsz, woda, prąd, kredyt, dodatkowo podwyżki cen, o których często słyszymy sprawiają, że osoba odpowiedzialna za domowe finanse musi być nie tylko odpowiedzialna, ale również bardzo rozważna. Co należy więc robić, by zarządzanie domowym budżetem szło nam prosto i łatwo?
Tworzenie rozpiski wydatków
Potrzebne nam będą kartka i długopis. Dzielimy sobie stronę na rubryki – w jednej wpisujemy nazwę miesiąca oraz przychód, w drugiej nasze stałe wydatki oraz jednorazowe (obie kategorie zapisujemy osobno). Po zsumowaniu odejmujemy od liczby naszego przychodu sumy wydatków – w ten sposób łatwo obliczymy kwotę, która zostanie nam po dokonaniu wszystkich opłat. Dzięki temu będziemy mieli nasze wydatki pod stałą kontrolą.
Ograniczanie wydatków podczas zakupów
Wiadome jest, że jedną z najbardziej pochłaniających nasz domowy budżet rzeczy jest jedzenie – warto tutaj zastanowić się, czy wszystkie produkty spożywcze znajdujące się w naszym domu rzeczywiście są niezbędne do funkcjonowania, czy może jednak niektóre z nich tak na prawdę wcale nie są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania oraz utrzymania swojego stanu zdrowia na odpowiednim poziomie.
Podczas zakupów używaj wyłącznie gotówki
Doskonałym sposobem na to, by trzymać swoje wydatki „na wodzy” jest pozostawienie w domu karty kredytowej – używając kary podczas zakupów często prowadzi do tego, iż nie mamy ścisłej kontroli nad naszymi wydatkami, przez co pieniądze z naszego konta znikają w zawrotnym tempie. Najlepiej jest wyznaczyć sobie konkretną sumę jeszcze w domu – zanim wybierzemy się do sklepu – i tylko tyle zabrać do portfela.
Kontroluj co i w jakim sklepie kupujesz
Zwróć uwagę na to, jakie artykuły kupujesz i gdzie to robisz. Zrób sobie przechadzkę po różnych marketach i porównaj cenowo najczęściej kupowane przez Ciebie produkty. Dzięki temu dowiesz się, w którym ze sklepów możesz dostać go w najniższej cenie, co pomoże Ci w zaoszczędzeniu pieniędzy i zmniejszeniu standardowych wydatków.
Odkładaj nadwyżki budżetowe
Zacznij odkładać swoje budżetowe nadwyżki – mogą to być nawet małe kwoty. Dzięki oszczędzaniu – nawet tych niezbyt wysokich kwot – po jakimś czasie uzbierać nam się można dosyć wysoka suma. Te pieniądze, zachowane na tzw. „czarną godzinę” sprawią, że w nagłej sytuacji, gdy potrzebny nam będzie szybki przypływ gotówki, nasz domowy budżet nie zostanie znacznie zachwiany.
Oszczędzaj energię
Kolejnym sposobem, aby zminimalizować wydatki naszego domowego budżetu jest rozważne używanie urządzeń elektrycznych – należy tutaj pamiętać, aby wszelkie nieużywane przez nas sprzęty nie były podłączone do gniazdka, gdyż w momencie, kiedy zostają przez nas wyłączone „na pilocie” przechodzą jedynie w stan uśpienia i dalej czerpią energię. Dobrym pomysłem jest również wymiana zwykłych żarówek na ledowe – energooszczędne żarówki nie tylko pobierają mniej energii, lecz są także o wiele trwalsze od tych tradycyjnych.
Ostatnia deska ratunku
Jeśli znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia, gdzie potrzebujemy większej sumy pieniędzy, warto jest zastanowić się nad szybką pożyczką – taki rodzaj usługi znaleźć możemy pod adresem www.supergrosz.pl – pamiętajmy jednak, aby z takich ofert korzystać bardzo rozważnie, by całe nasze dotychczasowe oszczędzanie i planowanie budżetu nie poszło na marne.