Shadow

Domowe sposoby na zaparcia

141691791287929400

Zaparcie to dolegliwość, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Najczęstszą ich przyczyną jest nieprawidłowa dieta pozbawiona błonnika i dostatecznej ilości płynów oraz zbyt mało aktywności fizycznej. Zdrowa, bogata w błonnik i płyny dieta oraz ruch pozwalają zachować prawidłowe wypróżnianie. Jeśli jednak mimo tego dotykają nas chwilowe problemy z zaparciami, warto sięgnąć po domowe sposoby.

Produkty na dobrą perystaltykę jelit

W przypadku nagłych, lecz chwilowych zaparć, gdy wcześniej zdarzyło się nam zgrzeszyć większa ilością słodyczy, warto zastosować domowe środki, które często działają już po kilku godzinach. Mają one zadanie zwiększyć ruchy jelit, dzięki dużej zawartości błonnika. Prym wiedzie tutaj szczególnie śliwka, zwłaszcza suszona, która nie dość, że zawiera bardzo dużą ilość błonnika, to również ma działanie silnie przeczyszczające. Zjedzenie trzech sztuk suszonej śliwki dziennie potrafi przywrócić do normalności działanie przewodu pokarmowego. Niestety zbyt duża ich ilość może skończyć się biegunką. Warto jednak podjadać ich niewielkie ilości lub pić napary z suszu. Pomocne w zaparciach mogą być także kiszona kapusta, jabłka i ich przetwory, rodzynki, daktyle, figi oraz mikstura z buraków, kminku i oleju spożywana na czczo. Rano, zaraz po przebudzeniu warto wypijać szklankę przegotowanej, ciepłej wody z sokiem z cytryny lub łyżeczką miodu. Zamiast tego można także stosować napar z siemienia lnianego, które jest słynne ze swojego naturalnego działania przeczyszczającego. Świetnie pobudza perystaltykę jelit, a lecytyna, która jest w nim zawarta również obniża ciśnienie krwi oraz stężenie cholesterolu. Należy zalać zmielone siemię lniane ciepłą wodą odstawić na kilka godzin. Można pić przed snem lub na czczo po przebudzeniu.

Zioła, woda i ruch na zaparcia

Zawsze w domowej apteczce warto mieć zestaw ziół, ponieważ mają one zwykle bardzo szerokie działanie. Przy zaparciach przydadzą się sporządzone z napary m.in. z świeżego kwiatu akacji, melisy i mięty pieprzowej, ostropestu, arcydzięgla, a także wiele innych, które tworzą wieloskładnikowe mieszkanki ziołowe. W walce z zaparciami niezbędne jest picie dużej ilości wody. Warto przyjmować wiele płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody profilaktycznie, lecz w przypadku chwilowych zaparć na pewno ilość tą należy zwiększyć. Doprowadzi to do odpowiedniego zmiękczenia stolca i prawidłowego wypróżnienia. Sposób na zaparcia to również ruch fizyczny. Nie trzeba uprawiać sportu wyczynowego, lecz nawet kilkunastominutowy szybki marsz w znacznym stopniu wzmaga ruchy jelit. Jeśli jednak domowe sposoby na zaparcia nie przynoszą pożądanego skutku, warto sięgnąć po leki wspomagające trawienie (np. Dulcobis), a także zasięgnąć porady lekarza. Z kolei na stronie www.stopzaparciom.pl znaleźć można dodatkowe, sprawdzone sposoby na zaparcia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *