Shadow

Dni płodne – idealny moment na poczęcie dziecka

Kobieca płodność to z jednej strony szereg objawów sterowanych przez skomplikowany aparat hormonalny, z drugiej mechanizm mający wpływ na codzienność, samopoczucie, wygląd kobiety. Decyduje nie tylko o tym, czy w danym okresie można począć dziecko czy nie, ale nawet o pozornie mało znaczących kwestiach takich, jak: skłonności do wytężonej pracy, nocnego imprezowania, zakładania pięknej odzieży, czy też podjadania. Od dawna wiadomo, że w dni płodne kobieta ma najwięcej energii, czerpie pełnymi garściami radość z życia, jest najpiękniejsza i najspokojniejsza. Natura to sprytnie obmyśliła – wszystkie te cechy mają pomagać kobiecie zostać mamą.

Jak zatem rozpoznać dni płodne, w trakcie których kobieta może zajść w ciążę?

Typowy cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy przez lata kierowany był przez fazy księżyca. Dlatego przyjęło się, że „wzorcowy” cykl liczy 28 dni.

Dzisiaj, kiedy żyjemy szybko i intensywnie, wygląda to jednak trochę inaczej. Ramy czasowe, które pozwalają uznać cykl miesiączkowy za „fizjologiczny”, są znacznie szersze i obejmują okres od 26 do 30 dni (inne źródła wskazują na 23-35 dni). W tym czasie powinna wystąpić miesiączka, a krwawienie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni (optymalnie 4-5 dni).

Lekarze zaznaczają, że jeśli cykl kobiety trwa przykładowo 31 dni (czyli wykracza poza powyżej wspomniane ramy) i jest regularny, raczej nie ma powodu do niepokoju. Co innego, jeśli miesiączka przychodzi w jednym cyklu co 20 dni, w innym co 40, w kolejnym co 30…Gdy różnica między długością cykli jest wyższa niż 10 dni i pojawia się kilka razy w roku, przyjmuje się, że cykle są nieregularne.

Takie rozbieżności powinny zmotywować kobietę do wizyty u lekarza, wskazują bowiem na wahania hormonalne, mogą również być związane z innymi nieprawidłowościami, wymagającymi leczenia.

Kiedy miesiączka jest „nieprawidłowa”?

Dużo o kondycji i stanie zdrowia kobiety mówi miesiączka. Gdy jest ona bardzo obfita (kobieta na całą miesiączkę zużywa więcej niż 25 podpasek) lub bardzo skąpa (kilka plamek, brak konieczności używania podpasek, sięganie po wkładki, plamienie zamiast miesiączki, krótki okres 1-2 dniowy), należy uznać, że sytuacja nie jest prawidłowa.

Niepokój powinien budzić także ból menstruacyjny, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Niewielkie pobolewanie w podbrzuszu, delikatne skurcze zazwyczaj wskazują na fizjologie, natomiast konieczność zażywania pastylek przeciwbólowych w „te dni” już niekoniecznie.

Kiedy kobieta ma dni płodne?

Każdy cykl menstruacyjny rozpoczyna miesiączka. Pierwszy dzień, w którym się pojawia, uznawany jest za pierwszy dzień cyklu. Ostatni dzień cyklu to dzień następujący tuż przed kolejną miesiączką.

Kulminacyjnym momentem cyklu jest jajeczkowanie, czyli owulacja. Na podstawie tego momentu można wyznaczyć dwie fazy cyklu – przedowulacyjny (estrogenowy) i poowulacyjny (progesteronowy).

Do jajeczkowania dochodzi około 14 dni przed menstruacją (czyli dzień owulacji można wyznaczyć dopiero, gdy przyjdzie okres lub wcześniej, poprzez obserwację swojego ciała – śluzu i wykonywania pomiarów temperatury).

Wbrew powszechnym mitom nie zawsze jajeczkowanie przypada na połowę cyklu. Zdarzają się również cykle, w których nie dochodzi do jajeczkowania.

Objawy płodności

Owulacja jest sterowana hormonalnie. Jest to dość skomplikowany proces, któremu towarzyszą pewne objawy:

  • zwiększenie ilości śluzu, uczucie mokrości, śliskości,

  • wydzielina z pochwy jest przezroczysta, rozciągliwa, przypomina surowe białko jajka kurzego,

  • niektóre kobiety odczuwają ból owulacyjny.

Po owulacji:

  • wzrasta poziom progesteronu,

  • podniesienie temperatury ciała.

W okresie płodnym kobieta czuje się lepiej, jest pełna energii, ma większy zapał do aktywności fizycznej, cechuje ją lepsza koncentracja i zdolności zapamiętywania. Poza tym zauważa się wzrost libido i piękniejszy wygląd. Faza ta może jednak zostać zakłócona, jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany – stres, infekcje, przyjmowanie leków, itd. Z tego powodu wyznaczanie jej tylko na podstawie obliczeń „kalendarzykowych” to nie najlepszy pomysł.

Zobacz również kalkulator dni płodnych.

kalkultor-dni-plodnych

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *