Nie w każdym miejscu sprawdza się klasyczna klimatyzacja, warto więc zastanowić się nad rozwiązaniami, które można postrzegać w kategoriach alternatywy dla niej. Na takie miano zasługuje z pewnością wentylator kolumnowy, czas zatem poznać jego potencjał i przekonać się o tym, co może nam zaoferować takie rozwiązanie.
Wentylator kolumnowy – próba definicji
Wentylator kolumnowy jest często opisywany jako wiatrak elektryczny w nowoczesnym wydaniu. Choć jednak oba urządzenia pełnią zbliżone funkcje, przyglądając się im, trudno doszukać się jakichkolwiek podobieństw między nimi. Tym, co zwraca uwagę na wentylator w jego wersji kolumnowej, jest przede wszystkim smukły kształt. Trudno nie docenić jego elegancji, nie sposób jednak nie zauważyć i tego, że ma się do czynienia z rozwiązaniem, które można umieścić w dowolnym miejscu. Plusem wentylatora kolumnowego jest też brak typowego dla starszych wersji śmigła, urządzenie jest więc znacznie bezpieczniejsze, zwłaszcza jeśli w jego otoczeniu często pojawiają się zwierzęta i dzieci.
Wentylatory kolumnowe, obecne dziś w sprzedaży, można podzielić na kilka grup. Największą popularnością cieszą się modele podłogowe – duże wentylatory stojące o sporej mocy, które potrafią osiągać nawet metr wysokości. Jeśli jednak kupującemu zależy na mniejszym urządzeniu, które będzie wentylować powietrze jedynie w części pomieszczenia, bez trudu znajdzie atrakcyjny ze swojego punktu widzenia biurkowy wentylator kolumnowy. Model taki nie zajmuje wiele miejsca, jest przy tym wydajny i znacząco poprawia komfort pracy.
Dlaczego warto kupić wentylator kolumnowy?
Choć wentylator kolumnowy jest droższy niż klasyczne rozwiązanie tego typu, istnieje szereg mocnych argumentów przemawiających za jego zakupem. Najmocniejszym wydaje się ten, który wiąże się z wydajnością. Wentylator w wersji kolumnowej nie tylko generuje więcej powietrza, ale i ochładza pomieszczenie znacznie szybciej niż jego klasyczny odpowiednik. Nie bez znaczenia pozostaje jednak i to, że jest rozwiązaniem bezpieczniejszym niż typowy wiatrak elektryczny. Posiada solidną podstawę, która jest odporna na wywracanie, a ukryte pod obudową wirniki sprawiają, że maleje ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia.
Wybierając wentylator kolumnowy, warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka parametrów. Poziom zadowolenia z zakupu jest uzależniony przede wszystkim od odpowiedniej mocy urządzenia. Nie bez znaczenia jest jednak również możliwość dostosowania jego pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto też pamiętać, że ciągła praca wentylatora potrafi być uciążliwa, im więc jest on cichszy, tym lepiej.