Shadow

Dieta bez laktozy – co warto o niej wiedzieć?

Po porannej kawie z mlekiem czujesz przelewanie w brzuchu i dopada Cię biegunka? To znak, że możesz nie tolerować laktozy, podobnie jak nawet ¼ Polaków! Na szczęście współcześnie wykluczenie produktów zawierających cukier mleczny jest całkowicie bezproblemowe – producenci żywności nieustannie wprowadzają do oferty kolejne artykuły, które pozwalają cieszyć się ulubionymi smakami bez martwienia się o wystąpienie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na czym polega dieta bez laktozy? Podpowiadamy!

Laktoza pod lupą

Zanim opowiemy Ci więcej o diecie bez laktozy, warto przyjrzeć się sprawcy całego zamieszania, czyli cukrowi mlecznemu. Laktoza to dwucukier składający się z galaktozy i glukozy, znajdujący się w mleku. Aby móc prawidłowo ją trawić i rozłożyć na cukry proste, niezbędny jest enzym jelita cienkiego – laktaza. Problemy z wchłanianiem dwucukru są spowodowane zmniejszeniem lub całkowitym zanikiem wspomnianego enzymu. Co ciekawe, sama nietolerancja może mieć charakter wrodzony lub wtórny.

Do najczęściej występujących objawów nietolerancji laktozy możemy zaliczyć bóle brzucha, którym towarzyszy dyskomfort związany z uczuciem przelewania, wzdęcia, biegunkę, mdłości, gazy czy kolkę. Jeśli zaobserwujesz u siebie któreś z nich, to znak, że warto rozważyć dietę bez laktozy.

Dieta bez laktozy – jakie produkty należy wykluczyć?

Dieta bez laktozy polega po prostu na wykluczeniu nabiału, zawierającego laktozę. Możesz całkowicie zrezygnować z produktów pochodzenia odzwierzęcego lub wybierać artykuły bezlaktozowe, w których dodaje się enzym laktazę. Do grupy artykułów, w których można znaleźć cukier mleczny, zaliczamy: mleko, jogurty, sery, maślanki i kefiry, śmietanę, lody, czekoladę, a nawet w żywność w proszku czy wędliny, jednak w większości przetworów mlecznych laktoza występuje w śladowych ilościach, które nie powinny powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Dieta pudełkowa bez laktozy

Nie lubisz spędzać długich godzin na zakupach w poszukiwaniu produktów wolnych od cukru mlecznego? Możesz z łatwością zaoszczędzić czas, wybierając dietę pudełkową bez laktozy dostępną np. na stronie wygodnadieta.pl. Plan żywieniowy o kaloryczności wynoszącej 1000, 1200, 1500, 1800 czy 2000 to doskonały sposób na złagodzenie objawów nietolerancji pokarmowej i cieszenie się pysznym smakiem ulubionych potraw. Zamiast tradycyjnego nabiału znajdziesz w diecie jego roślinne substytuty oraz specjalne produkty bezlaktozowe. Co czeka na Ciebie w przykładowym menu? Koktajl truskawkowy na mleku sojowym, zupa krem z dyni z imbirem, ryba po grecku z dressingiem ziołowym czy pad thai z warzywami i tofu. Dieta bez laktozy nie musi być nudna!

 

Przeczytaj także