Shadow

Czyste okna bez smug – marzenie każdej Pani domu!

Chociaż nie każda z nas lubi myć okna, to jednak robimy to kilka razy w roku. Jeśli chcemy mieć przyjemny widok za oknem to okna wymagają od nas pewnej regularności. Zmorą każdej osoby, która myje okna są pojawiające się na szybie smugi. Czasem zwykłe polerowanie to za mało żeby otrzymać idealnie czyste szyby. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to by pozbyć smug! Co więcej nie sposoby wcale nie wymagają dużo pracy. Przede wszystkim liczy się sposób!

  1. Pozbądź się kurzu i brudu

Zanim zdecydujesz się na użycie odpowiedniego płynu do mycia okien, warto umyć je najpierw gąbką i wodą z płynem do mycia naczyń. Zamiast płynu do mycia naczyń można dodać odrobinę octu. Mieszanka z octem świetnie sprawdzi się do mycia ram okiennych. Dodatkowo warto skorzystać z miotełki i omieść okolice okna z pajęczyn. Dopiero tak przygotowane szyby należy spryskać środkiem czyszczącym i wypolerować do sucha.

  1. Odpowiedni środek czyszczący 

Płyny do mycia okien są różne i niestety niektóre mają taki skład, że będą zawsze zostawiały smugi. Warto się zapamiętać marki, którymi dobrze nam się myło szyby. Jeśli kupimy płyn do mycia okien, który nie będzie spełniał naszych wymagań, można dodać do niego octu lub soku z cytryny. Dzięki temu środek powinien być skuteczniejszy i lepiej spełniać swoje przeznaczenie. 

  1. Obficie spryskaj okna

Bardzo ważne jest by dokładnie umyć okna z zalegającego na nich kurzu i brudu. Warto więc za pierwszym razem bardzo obficie spryskać okna płynem, a dopiero za drugim razem mniej. Dopiero po drugim spryskaniu okien warto brać się za polerowanie szyby. 

  1. Ściereczka z mikrofibry 

Najczęściej do polerowania szyb używa się ręczników papierowych. Ciekawym zamiennikiem jest ściereczka mikrofibry. Mikrofibra jest tak zbudowana, że idealnie nadaje się do mycia brudnych i tłustych powierzchni, czyli właśnie naszych okien. Ściereczki nadają się zarówno do pierwszego etapu, jakim jest mycie okna z brudu, jak i do drugiego etapu, czyli polerowania szyby. 

  1. Płyn do spryskiwaczy 

Jeśli jesteś posiadaczką samochodu to na pewno masz w swoim domu płyn do spryskiwaczy. Okazuje się, że świetnie sprawdza się także na okna w domu. Płyn do spryskiwaczy bardzo dobrze radzi sobie z wielkomiejskim pyłem i kurzem, a to znaczy, że pomoże Ci zdjąć pierwszą warstwę brudu, a później wypolerować szyby!

  1.  Słońce nie jest sprzymierzeńcem okien bez smug

Pomimo zastosowania powyższych rad, nadal widzisz smugi na swoich oknach? Zwróć uwagę na pogodę. Okazuje się, że mycie szyb w pełnym słońcu sprzyja powstawaniu smug. Wynika to z tego, że płyn wysycha, zanim zdążymy go zetrzeć, W ten sposób na szybie powstają smugi. Poleca się także mycie okien popołudniu lub wczesnym rankiem, właśnie z uwagi na ilość promieni padających na nasze okna. 

  1. Myjka do okien 

Niestety myjąc okna ręcznie zawsze musimy poświęcić na to dużo czasu, nawet wtedy, gdy mamy już sprawdzone sposoby pod ręką. Ciekawym rozwiązaniem, które może pomóc nam usprawnić ten proces jest odpowiednia myjka do okien. Z jej pomocą możemy szybko i skutecznie pozbyć się brudu z szyby oraz z ram okiennych, a dodatkowo gwarantuje uniknięcia smug.

Przeczytaj także