Shadow

Czym są latarki czołowe Petzl i jak je wybrać?

Większość osób zainteresowanych bieganiem w nieco trudniejszych warunkach, szczególnie osoby biorące udział w różnego rodzaju biegach typu ultra lub po lasach słyszały o Petzlu. Oczywiście zwolennicy biegania w późnych porach także natknęli się na to urządzenie. Czym ono jest, do czego służy i czy w ogóle jest potrzebne? Na te jak i inne pytania odpowiedzi są zawarte w poniższym artykule.

Kilka słów o Petzl

Petzl to renomowana francuska marka zajmująca się produkcją przyrządów i sprzętów sportowych. Firmę cechuje długi czas działania na rynku pracy i świetny stosunek jakości do ceny. Jako że, w tym artykule chodzi głównie o latarki czołowe dowiedzmy się o nich więcej. Latarki czołowe to nic innego jak opaska z lampką, której zadaniem jest oświetlanie drogi biegaczowi. Opaski są lekkie i praktycznie nie wyczuwalne na głowie podczas biegu. Dzięki regulowanym klamrom można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Nie będą zsuwać się ani podskakiwać w skutek dynamicznych ruchów. Pozwalają zwiększyć komfort treningu, jak i jego bezpieczeństwo. Poprawiają widoczność biegacza dla innych uczestników ruchu jak i pomagają dostrzec przeszkody znajdujące się pod nogami. 

Dla kogo?

Dla każdego kto dba o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli jesteś biegaczem preferującym nocny jogging opaska zwiększy wygodę biegu. Nie wszystkie ulice nawet w dużych miastach są dobrze oświetlone, nie wspominając o polnych drogach czy leśnych ścieżkach. Dobra widoczność trasy pomaga uniknąć kontuzji czy potknięć. W okresie jesienno-zimowym również warto przemyśleć zakup takiej opaski z lampką. Już od października zmierzch zapada ok 16. Nawet jeżeli biegasz amatorsko i dla rozrywki, warto posiadać niezbędne elementy ubioru. Widoczność biegacza na drodze jest kluczowym elementem zapobiegającym ewentualnej tragedii, dlatego oprócz odblasków na ubraniach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ponadto oprócz aspektów technicznych, nie można nie wspomnieć o zaletach estetycznych. Opaski występują w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu idealnie wpasują się do Twojego stylu ubierania. 

Czy warto?

Jest to sprawa mocno indywidualna, jednak więcej argumentów, przemawia za tym że warto. Zakup lampki czołowej nie jest dużym wydatkiem w stosunku do jakości produktu. Ponadto w zależności od swoich potrzeb możemy dobrać poziom intensywności światła, który potrzebujemy. Do biegania po lasach, najlepiej sprawdzi się latarka o najwyższej mocy. Dla miłośników technologii zaś, stworzono opaskę umożliwiającą łączenie się ze smartphonem.

Przeczytaj także