Shadow

Czym jest pot i co powinniśmy wiedzieć o dezodorantach i blockerach

Czym jest pot?

Pot to wydzielina gruczołów potowych, niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury naszego ciała. Jej skład to w 99% woda, a reszta to mocznik, kwas moczowy, amoniak i inne związki mineralne. Największe powierzchnie gruczołów znajdują się na powierzchni dłoni i stóp, jednak najczęściej zauważalnym miejscem, gdzie pojawia się ta wydzielina są pachy. Nadmierna potliwość nie musi jednak wynikać tylko z ciepłej temperatury. Często wzmożone wydzielanie potu jest spowodowane stresem, podwyższonym napięciem nerwowym lub czynnikami genetycznymi, na które nie mamy wpływu.

Czy pot ma zapach?

Nadmierna potliwość często sprawia nam dyskomfort, a nieprzyjemny zapach może być wstydliwy i odpychający dla otoczenia. Czym tak naprawdę spowodowany jest charakterystyczny zapach potu? Warto zaznaczyć, że posiadamy 2 rodzaje gruczołów: ekrynowe i apokrynowe.

Gruczoły ekrynowe są bezbarwne, bezwonne i stanowią ważną rolę w termoizolacji i usuwania niepotrzebnych produktów zmiany materii. Z kolei gruczoły apokrynowe wydzielają pot o bardzo intensywnym i ostrym zapachu. Działają głównie przy wzmożonym wysiłku oraz zwiększonej temperaturze otoczenia. 

Czy blokery potu są zdrowe?

Duża część społeczeństwa, aby uniknąć dyskomfortu związanego z przykrym zapachem na codzien stosuje dezodoranty lub blokery. Warto jednak bardziej przyjrzeć się jakie produkty nakładamy na naszą skórę, ponieważ wiele z nich ma szkodliwy skład dla naszej skóry i organizmu.

Blokery to popularne (zwłaszcza latem) produkty mające na celu zniwelować wydzielanie potu. Należy jednak pamiętać, że pot jest potrzebnym elementem do utrzymania w naszym ciele homeostazy, dlatego jeśli zablokujemy działanie gruczołów, może się to wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Należy pamiętać, aby nie używać produktu przez długi czas, ponieważ może nam to zapchać kanaliki. Niewskazane jest także używanie tego produktu przez osoby o wrażliwej skórze oraz alergii na którykolwiek ze składników.

Blokery mają często bardzo chemiczny i szkodliwy skład, dlatego warto szukać kosmetyków o jak najbardziej naturalnym pochodzeniu, aby nie uszkodzić skóry. Kosmetyki konopne to świetne rozwiązanie dla osób wrażliwych, a także dla tych, którzy chcą żyć zgodnie z naturą.

Niwelowanie zapachu bez blokowania potu

Antyperspirant to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja jeśli zależy nam na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Warto zwrócić uwagę, że wiele dezodorantów dostępnych w sklepach drogeryjnych w swoim składzie mają szkodliwe aluminium, które może przyczyniać się do raka piersi oraz Alzheimera. Nie potwierdzono tej informacji naukowo jednak należy zachować ostrożność w stosowaniu tych składników. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie antyperspirantu stworzonego z ekologicznych składników. Naturalny dezodorant w kremie to świetny sposób na pozbycie się przykrego zapachu i dbanie o zdrowie swojego organizmu.

Przeczytaj także