Shadow

Czy rodzaj szkła, z którego pije się drinki, ma znaczenie?

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym barmanem, czy osobą, która stawia dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie, jedną z najważniejszych kwestii jest posiadanie odpowiedniego i dobrze dobranego szkła. Przedmioty tego typu przydają się nie tylko podczas specjalnych okazji, takich jak urodziny, ale również podczas letnich miesięcy oraz karnawału. Dlaczego dobranie odpowiedniego rodzaju szkła barmańskiego ma znaczenie?

Dlaczego warto zwracać uwagę na szkło, z którego się pije?

Kiedy przebywasz w restauracjach, pubach czy na różnego rodzaju imprezach zapewne zwracasz uwagę na ogromny wybór szkła, z którego korzystają barmani. Mają oni do wyboru nie tylko różne rodzaje wielkości, ale również kształty naczyń. Dlaczego drinki serwowane przez barmanów w zależności od nazwy, są podawane w różnym szkle barmańskim? Dlaczego ta kwestia ma znaczenie?

Barmani, dobierając odpowiedni rodzaj szkła do serwowanego drinka lub koktajlu, dbają o jego jakość. Różne kształty, wielkości oraz pojemności wpływają na aromat, smak oraz pomagają w zachowaniu odpowiedniej temperatury napoju. Szkło barmańskie ma zatem ogromny wpływ na doznania związane z pitym drinkiem, również ze względów wizualnych. Z pewnością podnosi to zadowolenie klientów z zaserwowanego trunku.

Jakie szkło barmańskie warto mieć w kolekcji?

Jeśli zdecydujesz się na serwowanie drinków w zupełnie nowej odsłonie, warto mieć w swojej kolekcji kilka ponadczasowych egzemplarzy szkła. Dzięki niemu z pewnością pobudzisz nie tylko zmysły, ale również wyobraźnię odwiedzających Cię osób.

Kieliszek do wina

Absolutny klasyk oraz ponadczasowy przykład szkła barmańskiego. Elegancki oraz idealnie sprofilowany kieliszek do wina to definicja luksusu i szyku. Dzięki szerokiej czasze możliwe jest uzyskanie odpowiedniego poziomu napowietrzenia trunku, co znacząco podnosi jego jakość. Pozwala to oddychać trunkowi oraz wydobywa jego aromat i smak. Nóżka kieliszka do wina powinna być na tyle długa, aby móc swobodnie złapać naczynie. Wielkość kieliszka oraz jego nóżki umożliwia swobodne mieszanie płynu, co wpływa na napowietrzenie oraz wydobycie aromatu. Na rynku dostępne są kieliszki do wina czerwonego oraz białego, których subtelne różnice wpływają na wiele czynników.

Kieliszek do szampana

Powyższa propozycja to kolejne szkło, które sprawdzi się u każdego oraz podczas każdej imprezy. Najpopularniejszym rodzajem tego typu naczynia, jest potocznie nazywany flet. Są to wysokie kieliszki, których kształt zabezpiecza bąbelki oraz aromaty przed zbyt szybkim ulotnieniem się. Równie często wybierane są kieliszki do szampana nazywane tulipanami, które są podobne do fletów, jednak różnią się kilka istotnymi szczegółami. W porównaniu do poprzedników mają szerszą czaszę, przez co wyglądem przypominają tulipana.

Kieliszek cocktailowy

Tradycyjny kieliszek cocktailowy to stosunkowo uniwersalna propozycja, która dobrze sprawdzi się w przypadku serwowania kolorowych drinków. Czasza tego naczynia jest odwróconym stożkiem, który został osadzony na cienkiej nóżce, zapobiegającej ogrzewaniu trunku podczas trzymania szkła. W tego typu kieliszkach najczęściej serwuje się cocktaile typu „straight-up”, czyli wstrząsane lub mieszane z lodem, które następnie są przelewane do schłodzonego szkła.

Przeczytaj także