Klocki to obecnie jedna z najpopularniejszych zabawek. I bardzo dobrze – jak się okazuje rozwijają one wiele umiejętności i pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Powinny się znaleźć w pokoju każdego malucha. Czego dokładnie uczą klocki? Oto kilka faktów o tym.
Już dawno wykazano, że zabawa z klockami rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową, a także wspierają kreatywność. Ale to nie wszystko, klocki mogą spełniać również rolę stricte edukacyjną – Za ich pomocą można uczyć dziecko np. alfabetu czy prostych zagadnień matematycznych. Klocki to tak naprawdę zabawka uniwersalna – dodaje specjalista z serwisu mrtoy.pl.
Czego uczą klocki?
Zabawa klockami ma naprawdę wiele zalet. Kształtuje wiele umiejętności, które przydadzą się maluchowi w kolejnych etapach życia. – Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zdolności manualne, które za ich pomocą są kształtowane ułatwiają późniejszą naukę pisania. Zabawa klockami to doskonała lekcja koncentracji czy pracy w grupie – szczególnie jeśli będziemy z dzieckiem wspólnie budować i uczyć go dzielić się klockami i współpracować.
Poza tym pamiętajmy o innych obszarach, które są rozwijane przez klocki – nawet te najprostsze, drewniane. Mogą one być wspaniałą okazją do nauki kolorów, rozpoznawania kształtów, proporcji (szczególnie, jeśli będziemy dziecko uczyli klasyfikowania klocków na te mniejsze i większe) czy też liczenia. Warto zatem wybrać zestaw klocków dla malucha, który wspierałby takie działania.
Jak bawić się klockami?
Klocki są uniwersalną zabawką, którą można się bawić na wiele sposobów. Podstawą jest przede wszystkim wznoszenie najróżniejszych budowli, do czego warto zachęcać dziecko. Rodzice powinni z maluchem nazywać konkretne kolory klocków, pokazywać mu je i kazać np. pogrupować klocki pod względem kolorystycznym. To samo tyczy się kształtów czy rozmiarów. Niech dziecko wyszuka w pudełku z klockami tylko sześcianów lub też podzieli klocki na mniejsze i większe. Tak naprawdę możliwości jest wiele i zależą one od wyobraźni zarówno dziecka, jak i rodzica.