![](https://www.poradnik-kobiety.pl/wp-content/uploads/2023/10/dziecko-noc.jpg)
Rodzicielstwo to tyle samo radości, co wyzwań – a jednym z największych są zarwane noce. Czy młodzi rodzice muszą na parę lat pożegnać się z perspektywą kilku godzin (ciągiem) spokojnego snu? Na szczęście nie. Co więc zrobić, żeby niemowlę przesypiało całą noc? Wypróbuj metody doświadczonych mam i tatusiów.
Rutyna to podstawa
Jeśli chcesz, żeby niemowlę spokojnie spało przez całą noc, zadbaj o wieczorną rutynę. Ta wskazówka wydaje Ci się mało odkrywcza? Owszem, „rutyna” to słowo powtarzane jak mantra przez dziadków, rodziców, pediatrów i portale parentingowe. Ale to dlatego, że… naprawdę działa! Usypiające rytuały warto wprowadzić nawet dwie godziny przed porą zasypiania. Co można do nich zaliczyć? Kolację, kąpiel, delikatny masaż, wspólne czytanie (nie oglądanie!) bajek, słuchanie kołysanek, bujanie się czy przewietrzenie dziecięcej sypialni.
Dziecko głodne to dziecko… wybudzone
Przede wszystkim zadbaj o to, aby maluch kładł się spać z pełnym brzuszkiem (ale bez przesady – kolacja nie powinna być za ciężka). Jeśli zauważysz, że niemowlę usypia w trakcie wieczornego posiłku i nie zjada całej porcji, spróbuj je delikatnie wybudzić, żeby dokończyło posiłek. A gdy maluch wybudzi się w nocy, podawaj mu jedynie mleko albo wodę, a nie słodzone napoje albo herbatki.
Pieluszkowe komplikacje
O ile pełny brzuszek dobrze wpływa na jakość (i długość) snu, o tyle pełna pieluszka wręcz przeciwnie. Na noc wybierz takie pieluszki, które zapewnią niemowlęciu suchość zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Mokra, nieprzepuszczająca powietrza warstwa dotykająca skóry to prosta droga do wybudzeń i odparzeń. Poza tym sprawdź, czy pieluchy na noc mają odpowiedni rozmiar i nie jest za ciasno zapięta – powinno dać się bez problemu wsunąć palec wskazujący między pasek a plecki dziecka. Fajnie też, gdy modele na noc mają wskaźnik wilgotności. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, czy to już pora na zmianę, bez konieczności rozpinania pieluchy i bez ryzyka, że obudzisz dzidziusia.
Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza
Dla większości dzieci optymalna temperatura w sypialni to 18-20°C, czyli nie za zimno ani nie za ciepło. Powietrze w pokoju nie powinno być też za suche, co może sprawiać problem w sezonie grzewczym – rozwiążesz go, inwestując w nawilżacze powietrza. Niektóre modele można wykorzystać również do aromatyzowania pomieszczeń. Jeśli Twój ma taką opcję, zastanów się nad wypełnieniem go jakimś relaksującym olejkiem, np. lawendowym.
Nocny wypoczynek a drzemki w ciągu dnia
Niezbędna ilość snu w ciągu doby zmienia się, gdy dziecko rośnie. Noworodek przesypia większą część doby, ale roczne czy dwuletni maluch nie potrzebuje aż tak długich/częstych drzemek. Plan dnia u dziecka trzeba więc dostosowywać do jego etapy rozwoju. Jeśli zauważysz, że Twój maluch nie chce usypiać ok. 20:00, ale np. 23:00 czy 24:00, prawdopodobnie jego organizm wystarczająco zregenerował się w ciągu dnia. Podobny efekt przyniesie zbyt późna drzemka (ok. 18:00). Postaraj się, żeby zaspokojenie „dziennej” potrzeby snu nie zakłócało nocnego odpoczynku.
Musisz „nauczyć się” swojego maluszka
Jako rodzic musisz mieć świadomość, że każde dziecko jest inne – ma swoje uwarunkowania psychofizyczne, wrażliwość i preferencje. Wypróbowując wyżej opisane sposoby licz się więc z tym, że i tak nie unikniesz metody prób i błędów. Niektóre dzieci np. lubią spać w temperaturze niższej niż 18-20°C, nie tolerują zakrytych stópek albo nie przepadają za białym szumem. Na pewno po kilku wieczorach i nocach odkryjesz, w jakich warunkach Twoja pociecha przesypia całą noc.
Czasem nie da się uniknąć zarwanej nocy
I na koniec jeszcze jedno: Nawet niemowlę nauczone już dzienno-nocnej rutyny nie zawsze prześpi bite 8-10 godzin. Skoki rozwojowe, ząbkowanie, przebodźcowanie, obniżona odporność czy paskudne przeziębienia są, niestety, wpisane w rodzicielską codzienność. Takie okresy w życiu malucha wiążą się z większym niepokojem, dyskomfortem i bólem, przez które naprawdę trudno spać. W tych sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak przeczekać – potem zazwyczaj rytm dobowy dziecka wraca do normy.
Zdjęcie przesłane przez Reklamodawcę