Przyczyny powstawania kolki to nadal wielka zagadka dla lekarzy i ekspertów. Kolka pojawia się najczęściej u dzieci pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia i może potrwać do 3. a nawet i 6. miesiąca życia. Ataki mogą trwać minuty lub godziny, ustępują samoistnie, a potem znów pojawiają się bez żadnych sygnałów ostrzegawczych. Na rynku pojawił się gadżet, który każdy rodzic dziecka cierpiącego na kolki powinien poznać – butelka antykolkowa. Jakie są zalety tego rozwiązania? Sprawdź już teraz.
Jak rozpoznać objawy kolki?
Maluch zaczyna bardzo donośnie płakać, a Ty wiesz, że nie jest to ten sam płacz, kiedy komunikuje, że jest głodne lub ma mokro. Dodatkowo brzuch dziecka jest mocno napięty i wzdęty, jego nóżki są podkurczone. Maluch jest rozdrażniony, a jego buzia czerwona, zaciska piąstki i jest dużo bardziej aktywny niż zazwyczaj. To podręcznikowe przykłady kolki u dziecka. Bez względu na to, czy karmisz piersią czy mlekiem modyfikowanym, może pojawić się ta uporczywa dolegliwość.
Butelka antykolkowa
Na ratunek maluchowi cierpiącemu na kolki przychodzi butelka antykolkowa. Jedna z teorii na temat powstawania tych przykrych dolegliwości głosi, że w trakcie jedzenia dziecko połyka też duże ilości powietrza, a to powoduje wzdęcia, ból brzucha, problemy z trawieniem i dyskomfort. Zamiast klasycznej butelki wypróbuj jej nowoczesny wariant. Różni się ona tym, że posiada system, który maksymalnie zapobiega przedostaniu się pęcherzyków powietrza do butelki.
Zalety
Jedną z największych zalet tego rozwiązania są specjalnie zaprojektowane końcówki smoczka, najczęściej kształtem imitujące brodawkę karmiącej mamy. Kształt butelki jest dopasowany do małych, dziecięcych rączek. Materiały, z których wykonana jest butelka, długo utrzymują ciepło. To również komfort i wygoda dla rodzica. Produkt jest solidnie wykonany, a znajdująca się podziałka pomoże precyzyjnie odmierzyć stosowną ilość pokarmu.
Ulga dla dziecka
Poza specjalnym rodzajem butelki możesz również przetestować inne, wspomagające działania, które mają na celu zminimalizowanie bolesnych dolegliwości. Ciepły kompres z ręcznika, termofor położony na brzuszek lub ciepła kąpiel mogą przynieść dziecku ulgę. Delikatny masaż brzucha, zgodny z ruchem wskazówek zegara, również łagodzi ból. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zarówno dla dziecka jak i mamy karmiącej piersią. Herbatki na bazie kopru włoskiego i rumianku to zdrowy i bezpieczny napój, który może pomóc złagodzić kolki.