Shadow

Bóle migrenowe? – poznaj objawy i leki na migrenę

Migrena jest chorobą, która dotyka nawet 18% społeczeństwa. Zarówno częstotliwość występowania, jak i intensywność bólu są bardzo indywidulane, jednak zdarzają się przypadki, gdy uporczywy ból uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie. Większość migrenowców decyduje się na leczenie bólu z pomocą środków farmakologicznych. Sprawdź, co możesz znaleźć w aptekach.

W leczeniu napadów migrenowych najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – na przykład paracetamol (tabletki Panadol) czy ibuprofen (Ibum). Od niedawna dostępny bez recepty jest także kwas tolfenamowy, który w swoim składzie ma lek Migea. Kwas tolfenamowy jest substancją czynną w leczeniu migreny, polecaną przez Amerykańską Akademię Neurologii oraz Amerykańską Akademię Lekarzy Rodzinnych. Tabletki Migea, Panadol czy Ibum dostępne są bez recepty.

Migrena – objawy i fazy

Objawy migreny można podzielić na kilka faz.

  1. Faza zwiastunów – pojawiająca się od 1 do 24 godzin przed wystąpieniem bólu głowy, dotycząca jedynie 20-60% chorych na migrenę. Wiąże się najczęściej ze zmiennością nastrojów i problemami z koncentracją, zwiększeniem łaknienia lub częstszym oddawaniem moczu.
  2. Faza aury – krótkotrwałe (mniej niż godzina, najczęściej od kilku do kilkunastu minut) objawy neurologiczne, zaburzenia zapachowe, słuchowe czy wzrokowe.
  3. Faza bólu głowy – najczęściej początkowo występuje ból jednostronny, który stopniowo narasta i ma tętniący charakter. Ta faza może trwać od 4 do nawet 72 godzin.
  4. Po fazie bólu następuje faza ponapadowa, związana ze zmęczeniem, apatią, trudnościami w koncentracji i obniżeniem nastroju. Często w tej fazie występuje też tępy, rozlany ból głowy.

Jeśli decydujesz się na przyjęcie leków, najlepiej zrobić to już w fazie aury.

Co znajdziesz w aptece?

Popularne w leczeniu migreny środki to tabletki zawierające ibuprofen (Ibuprom) oraz paracetamol (Codipar). Działają one na centralny układ nerwowy, zmniejszając nasilenie bólu, a także hamują wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za jego odczuwanie. Dostępne są bez recepty i powinno się je przyjmować doraźnie co kilka godzin.

Podobnie do nich działa Migea, lek zawierający kwas tolfenamowy. Migea zmniejsza odczuwanie bólu i jednocześnie hamuje aktywność lipidów, które są nadmiernie uwalniane w napadach migreny i powodują procesy zapalne. Migea bez recepty jest dostępna w Polsce dopiero od niedawna, gdyż wcześniej kwas tolfenamowy można było przyjmować tylko pod opieką lekarza. Warto wiedzieć, że kwas tolfenamowy jest łagodniejszy dla układu pokarmowego niż substancje zawarte w większości NLZP.

W składzie dostępnych w aptekach leków na ból głowy może znaleźć się również kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, która hamuje reakcję zapalną i niweluje migrenę. Kwas acetylosalicylowy znajduje się w składzie między innymi leku Aspirin czy Ascodan. Połączenie aspiryny i działającego przeciwbólowo etenzamidu ze wspomagającą ich działanie kofeiną również pomaga zapanować nad migrenowym bólem głowy. Tego typu skład ma na przykład znany lek Etopiryna.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *