Połączenie kuchni z salonem to rozwiązanie, które w ostatnich latach zdobywa ogromną popularność. Można spotkać się z nim zarówno w nowo budowanych domach, jak i w sprzedawanych przez deweloperów mieszkaniach. Czy to dobry pomysł aranżacyjny? W jakich warunkach najlepiej sprawdza się antresola?
Antresola w pierwszym momencie może kojarzyć się z przestronnymi willami i nowoczesnymi wnętrzami. Ale w mieszkaniach i niedużych domach też bywa stosowana i świetnie się sprawdza. Antresola to górna część pomieszczenia o mniejszej powierzchni niż wnętrze, z którego ją wydzielono. Od strony pomieszczenia zazwyczaj nie jest zamknięta ścianami. Powiększa więc przestrzeń użytkowa i jednocześnie łączy dwie kondygnacje. Sprawia, że pomieszczenia stają się bardziej przestronne. Najczęściej jest projektowana w pokojach dziennych. Aby przebywanie na antresoli było komfortowe, jej wysokość powinna wynosić co najmniej 2,2 m. Może pełnić różne funkcje. Najczęściej jest wykorzystywana jako dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa. Ale to dobre miejsce także na domową pracownię lub biblioteczkę. Może też pełnić funkcję efektownego korytarza prowadzącego do innych pomieszczeń na drugiej kondygnacji.
Jeśli zależy nam na uzyskaniu dynamicznej, otwartej przestrzeni, antresola jest doskonałym rozwiązaniem. Pozwala uzyskać interesujące efekty i jednocześnie – dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Tworzy tak zwane półpiętro, dzieli przestrzeń na dwa poziomy. U góry powstaje interesujący widok na salon, a wysoki salon staje się bardziej rozświetlony, przestronny i jeszcze bardziej reprezentacyjny. Ozdobą wnętrza mogą także stać się schody na antresolę. Ciekawie wykończone, z elegancką balustradą nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat. A jeśli we wnętrzu dodatkowo zostaną zaprojektowane duże okna na całą wysokość ściany, pomieszczenie nabierze jeszcze bardziej ażurowego wrażenia i będzie znakomicie łączyć się z ogrodem. Przy czym, aby zamieszkać w domu z antresolą wcale nie trzeba zamawiać projektu przygotowanego na indywidualne zamówienie. Antresole są umieszczane w wielu projektach gotowych, nie tylko tych o najbardziej nowoczesnej architekturze, ale także w bardziej klasycznych, typowych domach jednorodzinnych.
Nie jest przy tym prawdą, że antresola znakomicie sprawdza się jedynie w dużych, otwartych pomieszczeniach. W niewielkich wnętrzach zyskuje przede wszystkim praktyczne znaczenie. W niedużych, ale wysokich pomieszczeniach, dzięki antresoli w stosunkowo prosty sposób można wygospodarować dodatkowe miejsce. W ten sposób zyskuje się przydatną powierzchnię i nową przestrzeń aranżacyjną. Najmniejsze antresole mają lekką konstrukcję, dostosowaną do konkretnego wnętrza. Dobór konkretnych materiałów do wykonania antresoli należy uzależnić między innymi od stylistyki wnętrza oraz efektu, jaki zamierzamy osiągnąć.
Dowiedz się więcej na temat na temat antresoli w domu na czytaj.tooba.pl.