Shadow

ABC ZRÓWNOWAŻONEJ DIETY

Odpowiednia dieta to podstawa dobrego samopoczucia oraz dobrego zdrowia. Jeszcze do niedawna krążył mit, że zdrowe jedzenie musi być nudne. Dzisiaj dokładnie wiemy, że to nie jest prawdą. Istotne jest jednak by dbać o odpowiednie zbilansowanie diety. Okazuje się, że dobrze dobrana dieta pozwala na odzyskanie dużej dawki energii oraz świetnego wyglądu!

Podstawą podczas podjęcia decyzji o odpowiedniej diecie jest wzięcie pod uwagę naszego sposoby życia. Osoby, które pracują ciężko fizycznie powinny się zdecydować na bardzo kaloryczną dietę. Osoba, która prowadzi bardziej siedzący tryb życia, powinna z kolei spożywać znacznie mniej kalorii. Do tego oprócz odpowiedniej diety, nie można także zapominać o sporcie.

O czym nie można zapomnieć podczas stosowania zdrowej diety? Podstawą zdrowego odżywiania się warzywa i owoce. Produkty te powinniśmy spożywać przynajmniej 5 razy dziennie. Należy także spożywać znacznie więcej warzyw niż owoców. Głównie dlatego, że owoce bywają kaloryczne. Warzywa należy przyrządzać tak by traciły jak najmniej wartości odżywczych. Idealnym sposobem jest jedzenie przeróżnych sałatek np. na drugie śniadanie lub kolację oraz przyrządzanie warzywa na parze. Dobrym rozwiązaniem na dużą porcję owoców jest także przygotowanie koktajlu lub smoothie. Świetnym i szybki produktem na drugie śniadanie na pewno jest sałatka z tuńczykiem Salatino. Wszelkie ich kombinacje można znaleźć tutaj: www.salatino.pl. Produkty są odpowiednio zbilansowane, więc w ten sposób bez zbędnego kombinowania nasz organizm otrzyma potrzebną dawkę witamin i energii. Czasem do sałatki warto dodać różnego rodzaju mięso, wtedy staje się ona idealnym posiłkiem na obiad.

Kolejnym bardzo ważnym elementem w diecie jest korzystanie z produktów, które są źródłem pełnowartościowego białka na zdrowej diecie. Białko jest podstawowym budulcem mięśni. Najlepszym jego źródłem jest mięso i ryby. Dla osób, które są wegetarianami lub weganami idealnym zamiennikiem mięsa są rośliny strączkowe.

Nie każde tłuszcze są złe! Istotne jest jednak żeby dostarczać naszemu organizmowi głównie tłuszczów nienasyconych. Ten rodzaj tłuszczów można przede wszystkim znaleźć w rybach. Same ryby powinniśmy także spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Są one nie tylko bardzo dobrym źródłem nienasyconych tłuszczów, ale posiadają wiele mikroelementów.

Okazuje się, że do pełnowartościowej diety należy wręcz wprowadzić produkty pełnoziarniste. Pieczywo, które uwzględniamy w naszym jadłospisie powinno być produkowane z mąki z pełnego przemiały. W ten sposób zamiast pustych węglowodanów, dostarczamy sobie wielu mikroelementów oraz błonnika, który pomaga regulować pracę naszych jelit.

Czymś o czym bardzo często zapominamy, głównie z powodu bardzo szybkiego tempa pracy jest zbyt mała ilość płynów, które dostarczamy do naszego organizmu. Minimalna ilość płynów, które powinniśmy przyjąć w ciągu dnia to dwa litry. Podstawą powinna być woda oraz zielona herbata. Bez względnie należy zrezygnować ze słodkich i gazowanych napojów. Takie produkty to głównie mnóstwo kalorii i przeróżnych dodatków chemicznych m.in. barwniki i substancje konserwujące.

Przy wdrażaniu zdrowych nawyków należy wprowadzić oprócz odpowiednich posiłków, także odpowiednią ich ilość. Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie minimum trzech głównych posiłków, a do tego wprowadzenie pomiędzy nimi dwóch mniejszych. Samo jedzenie powinniśmy traktować jako przyjemność i poświęcić jej więcej czasu. Warto skupić się na powolnym i dokładnym przeżuwaniu. Dużą pomocą może także robienie posiłków dla siebie. W ten sposób wiemy co jemy, a samo gotowanie może stać się niesamowitą przygodą.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *