Shadow

ABC ogrodnika, czyli najważniejsze narzędzia do pielęgnacji działki

Szpadel, widły i kosiarka to tylko kilka spośród najważniejszych narzędzi ogrodniczych. Jeśli chcesz w efektywny sposób pielęgnować swoją działkę, sprawdź jakie inne akcesoria powinny znaleźć się na wyposażeniu twojego domku lub schowka gospodarczego.

Marzysz o pięknym ogrodzie lub planujesz założenie swojej działki? Aby zaaranżować piękny ogród oraz właściwie go pielęgnować, potrzebujesz kompletu podstawowych narzędzi ogrodniczych. Dzięki nim szybko i sprawnie przeprowadzisz zaplanowane prace i w efekcie twoja posesja stanie się efektowną ozdobą domu.

Szpadel

Jest to narzędzie, jakiego nie powinno zabraknąć na wyposażeniu żadnego ogrodniczego schowka. Za jego pomocą przekopiesz ziemię, przeniesiesz ją, spulchnisz lub rozkruszysz grudy. Dzięki temu przygotujesz np. podłoże pod nasadzenia roślin. Istnieje wiele kształtów i rodzajów szpadli, a tym najbardziej podstawowym jest szpadel ogrodowy. W sprzedaży dostępne są również szpadle irlandzkie, szkółkarskie czy damskie.

Widły

Widły to narzędzie ręczne, które jest zakończone końcówką z lekko zakrzywionymi zębami. Służą one do spulchniania ziemi, a także przerzucania siana czy obumarłych części roślin lub kompostu. Do przekopywania ziemi najlepiej nadają się tzw. widły amerykańskie, których zęby są płaskie i proste.

Grabie

Grabie to narzędzie ogrodnicze, które znajdzie zastosowanie przede wszystkim w trakcie prac porządkowych. Dzięki grabiom będziesz mógł wygodnie zebrać liście i uschnięte źdźbła z trawnika lub wygrabić powyrywane z ziemi chwasty. W twoim domku gospodarczym powinny znaleźć się dwa rodzaje grabi: tzw. miotłowe, służące właśnie do liści, oraz metalowe, którymi zagrabisz ziemię np. podczas zakładania trawnika.

Sekator i piła ręczna

Kolejnym rodzajem narzędzi, jakie przydadzą ci się w pielęgnacji ogrodu są przyrządy tnące. Sekator umożliwi Ci dokładne przycięcie krzewów oraz drzew, dzięki czemu nie pokaleczysz roślin i nadasz im elegancką formę. Z kolei piła ręczna będzie przydatna podczas przycinania większych gałęzi drzew, w celu ich przerzedzenia i zapewnienia lepszych warunków do wzrostu dla młodych pędów.

Kosiarka

Trawnik jest nieodłączną częścią praktycznie każdego ogrodu, dlatego jeśli chcesz aby murawa prezentowała się elegancko, konieczne jest jej regularne koszenie. W zależności od tego, jak duży jest twój trawnik, możesz zdecydować się na kosiarkę zasilaną sieciowo lub akumulatorową czy spalinową. Pierwszym przypadku kosiarka elektryczna podłączona do zasilania za pomocą przewodu będzie najlepszym rozwiązaniem dla niewielkich trawników. Na średnich posesjach dobrym pomysłem będzie zastosowanie kosiaki pracującej dzięki zasilaniu akumulatorowemu. Natomiast w przypadku naprawdę rozległych ogrodów, najlepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe wyposażone w napęd lub wręcz specjalne traktorki.

Podkaszarka

Jeśli rzeźba terenu na twojej posesji jest zróżnicowana i występują na niej skarpy i wzniesienia, a także rozmaite elementy architektury ogrodowej, powinieneś postawić również na podkaszarkę. Dzięki niej przytniesz trawnik nawet w trudno dostępnych miejscach.

W co jeszcze powinien zaopatrzyć się początkujący ogrodnik? Na pewno niezbędny będzie system nawadniający, czyli wąż ogrodowy wraz ze spryskiwaczem. Dodatkowo aby pielęgnować rabatki kwiatowe powinieneś posiadać także niewielkie narzędzia ręczne, takie jak małe grabki i łopatka. Ponadto w pielęgnacji trawnika przydatny będzie także wertykulator.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *