Shadow

5 rzeczy, które należy zrobić podczas tworzenia biznesplanu

Stworzenie nowej firmy, która będzie dobrze prosperowała wcale nie jest proste. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie, które da nam możliwość przewidzenia możliwych scenariuszy.

Pierwszym krokiem, który nas może spotkać na samym początku jest napisanie dobrego planu biznesowego. Biznes plan zawiera techniczne i standardowe informacje, które wchodzą w plan firmy. Warto jednak skupić się na kilku elementach, które są bardzo ważne zanim w ogóle zaczniemy pisać biznes plan.

1) Określ swój cel

Warto określić swój plan zarobkowy. Plan biznesowy jest narzędziem, który daje możliwość przedsiębiorcy na koncentrowanie się na zamierzonym celu. Każdy przedsiębiorca powinien poświęcić trochę czasu, aby zidentyfikować i wyrazić swoje podstawowe wartości i cele, które będą służyć jako nawigacja dla organizacji podczas podejmowania ważnych decyzji właściwie na każdym poziomie. Takie wskazówki najłatwiej jest określić właśnie poprzez otwartą rozmowę z całym zespołem. Zespół powinien być zaangażowany w tworzenie firmy oraz w formalny proces jej oceny. Także biorąc pod uwagę przyzwyczajenia, przekonania, wartości oraz możliwości. Dzięki wskazówkom cały zespół ma jasno określone ramy oraz punkty wyjścia do dyskusji na temat stylów pracy.

2) Zbuduj swoją wizję

Podstawą, by osiągnąć sukces jest określenie jasnej wizji tego, co chcemy osiągnąć jako firma. Przed napisaniem biznes planu warto jest wymyślić trzy do pięciu kluczowych strategii, które umożliwią Ci osiągnięcie tej wizji. Warto pamiętać o tym, że lepiej jest zrobić dobrze jedną rzecz, niż źle dziesięć innych.

Podczas budowania swojej wizji firmy bardzo ważnym elementem jest określenie „dlaczego” to co robisz, jest odpowiednią drogą. Oprócz tego by dokładnie określić to do czego się dąży, bardzo ważne jest by wiedzieć także co nasza droga może nam przynieść oraz jakie przeciwności możemy napotkać po drodze. Warto zadać sobie pytanie „co zamierzasz z tym zrobić” oraz „jak to zrobisz”. Ostatnie pytanie powinno dotyczyć tego jak chcesz być postrzegany przez klientów.

3) Określ model biznesowy

Zdaniem wielu osób wysoko postawionych dobry model finansowy powinien obejmować wiele szczegółów, które można umieścić w swoim formalnym biznesplanie m.in. wynajem lokalów, wycenę, sprzedaż, koszty nabycia, wydatki czy wzrost liczby osób zatrudnionych.

Bardzo ważne jest, by początkowy model firmy został także zmodyfikowany w odniesieniu do tego, jak nowa firma będzie prosperowała. Dobrym pytaniem może okazać się tutaj „co jeśli…?” . W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć pewne założenia, które idealnie będą oddawały możliwą rzeczywistość, jednak po dokonaniu pierwszych kroków, nasze założenia trzeba zweryfikować z rzeczywistością.

4) Określ swój docelowy rynek

Określenie naszego rynku jest bardzo ważnym elementem, ponieważ w ten sposób możemy ocenić i zapoznać się także z konkurencją. Warto siebie zapytać „dlaczego jestem jedynym rozwiązaniem dostępnym na rynku?”. Jeśli potrafimy na to pytanie odpowiedzieć, to dzięki temu wiemy jak ważna jest dla nas nasza firma i dlaczego klienci powinni wracać do nas. To, co oferujemy powinno być najbardziej atrakcyjnym dostępnym rozwiązaniem.

5) Sprawdź swój pomysł na biznes

Przedsiębiorca powinien wychodzić do ludzi i rozmawiać zarówno z ekspertami z branży, jak i z potencjalnymi klientami, tak by w ten sposób określić rentowność firmy. Warto pytać o to, czy biznes, który chcemy otworzyć może okazać się dobrą inwestycją i o to czy ludziom taki pomysł się podoba. Należy pamiętać, że samo napisanie planu biznesowego nie sprawi, że nasza firma okaże się strzałem w 10 i będzie od razu przynosiła duże zyski. Jednak dobrze zrobiony plan daje odpowiednie wskazówki jak prowadzić firmę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *