Shadow

3 etapy pisania bloga

Stworzenie treści na bloga przeraża bardzo wiele osób. Czasem okazuje się, że najtrudniejszą częścią prowadzenia własnego biznesu jest pisanie odpowiednich wpisów na bloga i prowadzenie całej strony. Trzy etapy pisania odpowiednich notek na bloga tak naprawdę można zastosować w każdej pracy pisemnej. I chociaż powszechnie mówi się o tym, że najlepiej jest po prostu usiąść przed laptopem, otworzyć worda i zwyczajnie zacząć pisać, to życie pokazuje, że czynności jest jeszcze więcej, a etap pisania w wordzie jest tym, który zajmuje w praktyce najmniej czasu. Jak więc zacząć pisać efektywnie? 

  1. Przygotowanie tekstu

Zanim zdecydujesz się na otworzenie worda warto zastanowić się nad sama treścią wpisu. Dobrą opcją jest poszukanie inspiracji i znalezienie ciekawych informacji jeszcze przed zaczęciem pisania tekstu. Może się zdarzyć tak, że w głowie mamy bardzo wiele pomysłów i ciężko jest nam się zdecydować na ten najbardziej interesujący. Warto spisać wszystkie pomysły na kartce i ułożyć je według tego jak bardzo są powiązane z tematyką naszego bloga. Zawsze staramy się wybierać temat wpisu, który jest najbardziej związany z naszą branżą. Jest to szczególnie ważne dla osób, dla których napisanie interesującego wpisu wymaga wiele pracy. Jeśli wpis dotyczy czegoś na czym się znają, samo pisanie od razu stanie się przyjemniejsze.

Przed przystąpieniem do pisania należy sobie zadać kilka podstawowych pytań:

  • o czym piszę?
  • dla kogo i z jakiego powodu tworzę ten tekst?
  • jaki rezultat chcę osiągnąć?

Dzięki tym pytaniom dowiemy się jakiego słownictwa należy używać, zupełnie innych słów użyjemy jeśli tekst ma być fachowy, a innego, gdy przeznaczony jest dla kogoś kto pierwszy raz styka się z Twoją branżą. W tym miejscu dobrze jest także przygotować sobie najważniejsze punkty, które chcemy zawrzeć w naszym tekście. Można zrobić to zarówno na kartce papieru, jak i w wordzie. Najważniejsze jest by uporządkować myśli. Dopiero wtedy możemy przejść do kolejnego etapu.

  1. Pisanie wpisu na bloga

Jeśli pisanie nie jest czynnością, która sprawia Ci przyjemność, to wiele rzeczy będzie Cię przy tym rozpraszało. Word posiada wiele funkcji, które podczas pisania wpisu na bloga nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia. Nie baw się więc w ustawianie marginesów, stawianie specjalnych tytułów czy wybieranie czcionki, która będzie najbardziej pasowała do tekstu. Te funkcje zupełnie Cię nie interesują. Dla Ciebie najważniejsze jest napisanie całego tekstu od początku do końca, tak by miał on ręce i nogi. Oprócz poznawania różnych funkcji worda należy także nie poddawać się pokusie sprawdzania e-maili czy nowych postów na facebooku. Będzie na to czas, gdy już zakończymy swoje zadanie. Podczas samego pisania najlepiej jest się skupić po prostu na tym co chcemy przekazać, w taki sposób jaki nam wydaje się być najbardziej zrozumiały. W momencie, gdy już na 1 etapie ustaliliśmy co powinno znaleźć się w artykule, w 2 etapie nic nie zmieniamy. Wszystkie najważniejsze rzeczy oraz samo przesłanie zostało ustalone i nie należy zmieniać decyzji. Jedna zmiana decyzji najczęściej prowadzi do kolejnej i w efekcie może minąć cały dzień, a my nie napisze ani jednego zdania.

  1. Edycja tekstu

To jest moment w którym możemy pozwolić sobie na zmiany w naszym projekcie, ale dopiero po tym jak przeczytamy cały tekst na głos. Tylko głośne odczytanie może sprawić, że racjonalnie ocenimy nasz tekst. Jeśli mamy wątpliwości, wtedy możemy zapytać o ocenę kogoś z najbliższych nam osób. Na etapie edycji należy usunąć zbędne słowa, które bardzo często nieświadomie pojawiają się podczas pisania. Słowo napisane brzmi inaczej, niż słowo wypowiedziane. W powstałym wpisie należy także uważać na powtórzenia. Pamiętaj jednak, że są momenty, gdy powtórzenia są okej, ale tylko wtedy, gdy używamy ich świadomie. Podczas edycji tekstu można podzielić go także na akapity. Ten zabieg może sprawić, że tekst staje się łatwiejszy do odbioru.

Po przejściu tych trzech etapów powinnaś otrzymać dobrze sformatowany tekst, który okaże się łatwy w odbiorze, a jednocześnie zaciekawi odbiorcę.

Przeczytaj także