Shadow

10 kroków jak założyć własną firmę

Żyjemy w takich czasach, gdzie bardzo ważne jest by być niezależnym finansowo. Prawdą jednak jest, że oferowana płaca, która gwarantują nam pracodawcy jest często wyjątkowo niska i trudno jest nam bez dodatkowych dochodów żyć na pewnym standardzie. Wiele osób decyduje się z tego powodu na założenie własnej działalności. Osób, którym się udaje rozkręcić biznes jest mniej więcej tyle samo, jak tych którzy ponoszą w tej kwestii porażkę. Jaki jest więc sekret założenia dobrze prosperującej firmy?  W tym artykule można znaleźć 10 kroków, która są dobrą podstawą, aby stworzyć dobrze prosperujący biznes. W gruncie rzeczy początki są bardzo ważne i jest to fundament naszej firmy. Tworzenie własnej działalności to nie tylko odpowiednie planowanie czy podejmowanie ważnych decyzji, także tych finansowych, ale to także szereg prawnych działań. 

1. Biznes plan

Biznes plan jest podstawą podczas planowania naszego biznesu. Pierwszym etapem podczas jego tworzenia to krótkie streszczenie. Ma się znaleźć tam kilka zdań na temat całej działalności oraz profilu i celów firmy. Opis firmy to nic innego jak podstawowe informacje o tym co odróżnia naszą firmę od podobnych firm na rynku. Warto to odnieść w ten sposób by pokazać, co wyróżnia nas na tle konkurencji. Podstawą jest także fachowa analiza rynku. W tym miejscu powinniśmy zastanowić się nad tym jakie firmy mogą być dla nas konkurencją. Podczas konstruowania kadry oraz sposobu działania firmy warto jest zastanowić się jaka organizacja struktury może okazać się najlepsza do prowadzenia naszego biznesu. W biznesie warto także umieścić wskazówki w jaki sposób można reklamować produkt oraz jak o nim opowiadać by pokazać jego główne zalety.

2. Pomoc ze strony przedsiębiorstw oraz szkolenia.

Warto poszukać różnego rodzaju bezpłatnych szkoleń, dotyczących budowania własnego biznesu. Na takich szkoleniach można dowiedzieć się w jaki sposób stworzyć fachowy biznes plan i jak zapewnić sobie dopływ gotówki na poszerzanie działalności gospodarczej.

3. Lokalizacja biznesu.

Zanim zdecydujemy się na miejsce, gdzie powstanie nasza firma, warto się zastanowić czy ta lokalizacja jest przyjazna dla klienta i czy jest zgodna z prawami zagospodarowania przestrzennego. Jest to ważne, ponieważ można  w ten sposób wpakować się w poważne problemy.

4. Finanse dla biznesu

Na pewno masz jakieś pieniądze na rozkręcenie biznesu, ważne jest jednak by poszukać dodatkowo czy istnieje możliwość wzięcia rządowej pożyczki lub uzyskania dodatkowego dofinansowania. W ten sposób finanse na start będą znacznie większe i łatwiej będzie o wszystko zadbać.

5. Struktura prawna firmy

Warto się zastanowić, która struktura będzie odpowiednia akurat do naszej działalności. Bardzo często wybierana jest działalność jednoosobowa, czy różnego rodzaju spółki np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka korporacyjna. Znacznie łatwiej będzie potem określić cały profil naszej firmy.

6. Rejestracja nazwy firmy

Samo wybieranie nazwy firmy jest dosyć długim i żmudny procesem. Jednak rejestracja nazwy także może przysporzyć nam dodatkowych problemów. Firmę można zarejestrować w odpowiednim urzędzie administracyjnym. Do rejestracji potrzebny jest podatkowy numer identyfikacyjny, który otrzymamy w urzędzie skarbowym.

7. Rejestracja dla państwowych i lokalnych podatków.

Rejestracji firmy dokonuje się u w urzędach wojewódzkich najczęściej. Dzięki temu otrzymujemy indywidualny numer identyfikacji podatkowej, który używany jest także do różnego rodzaju wynagrodzeń, bezrobocia czy niepełnosprawności w przypadku ubezpieczeń dla pracowników.

8. Uzyskanie licencji i pozwoleń.

Bardzo ważne jest by znaleźć listę, na której wyszczególnione są wszystkie licencje oraz pozwolenia potrzebne do prowadzenia własnej firmy.  Zarówno te licencje i pozwolenia, która są ustalone państwowo, ale także te zależne od konkretnej lokalizacji.

9. Zatrudnienie pracownika.

Aby zatrudnić pracownika potrzebne są dodatkowe prawne kroki, które należy podjąć, aby wszystko odbyło się w legalnym trybie.

10. Pomoc

Znajdź biuro lub instytucję, która pomoże Ci rozeznać się na rynku handlowym w okolicy, gdzie zamierzasz otworzyć biznes.

Przeczytaj także