Shadow

Regały w Twoim domu

Regały to jedne z najbardziej funkcjonalnych mebli domowych. Otwarte półki świetnie sprawdzą się jako domowa biblioteczka i miejsce na ozdobne bibeloty czy pamiątki, a zamknięte szafki pomogą zachować porządek i dobrą organizację. Ważne jednak, aby dopasować je do aranżacji i indywidualnych potrzeb. Jak zatem wybrać regał pokojowy, do salonu i innych pomieszczeń?

Funkcjonalne regały pokojowe

Myśląc o funkcji regału, jako pierwsza na myśl przychodzi biblioteczka. Rzeczywiście, to właśnie regały na książki cieszą się największą popularnością, ale nie jest to ich jedyne zastosowanie. Meble te doskonale sprawdzają się również jako miejsce eksponowania rodzinnych pamiątek, zdjęć i ozdób. Tę dekoracyjną funkcję spełniają przede wszystkim regały do salonu, który jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu.

Funkcjonalność regału zależy przede wszystkim od jego konstrukcji. Nowoczesne regały pokojowe to nie tylko otwarte półki, ale również praktyczne i pojemne przestrzenie zamknięte. Szafki z drzwiczkami czy wysuwane szuflady ułatwiają zachowanie porządku i dobrej organizacji, zapewniając miejsce na te przedmioty, które chcemy trzymać poza zasięgiem wzroku.

Idealne dopasowanie mebla do indywidualnych potrzeb użytkownika gwarantują regały modułowe, których formę możemy przekształcać wedle swoich preferencji. Systemy modułowe pozwalają na dowolne łączenie elementów funkcjonalnych, tworzenie przegród, zmianę wysokości półek, modyfikację układu i gabarytów regału. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć jak największą kontrolę nad przestrzenią.

Wybierając regał pokojowy, należy więc dobrze przemyśleć, jaką będzie pełnił funkcję, ile potrzebujemy przestrzeni otwartych, a ile zamkniętych i jakie przedmioty chcemy na nim ustawić. Pod uwagę musimy brać zarówno ilość, wielkość, jak i ciężar rzeczy, które znajdą się na półkach, aby odpowiednio dopasować formę, układ i materiał, z którego mebel będzie wykonany.

Regały do salonu, pokoju dziecięcego i innych pomieszczeń

Wybór regału do poszczególnych pomieszczeń — salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni czy jadalni — zależy od funkcji pomieszczenia i indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Do salonu warto wybierać regały z obszernymi półkami, na których znajdą się nie tylko książki, ale również rodzinne fotografie, pamiątki i przedmioty dekoracyjne. Z kolei w sypialni z pewnością przydadzą się przestrzenie zamknięte, które wykorzystamy na ubrania, bieliznę czy różnego rodzaju drobiazgi, zastępując regałem komodę.

Regał do pokoju dziecięcego powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Nisko osadzone półki zapewnią miejsce na zabawki, pluszaki i ulubione książeczki, a maluch bez trudu i bez naszej pomocy sięgnie po to, czym chce się bawić w danym momencie. Na wyższych półkach umieścimy natomiast te przedmioty, które powinny być poza zasięgiem małych rączek.

Eleganckie i funkcjonalne regały znajdą swoje zastosowanie również w kuchni i jadalni. Doskonale sprawdzą się szczególnie te z przeszkleniami, które wykorzystamy jako gabloty do ekspozycji naszej najlepszej zastawy stołowej czy kolekcji szkła. W przestrzeniach zamkniętych z kolei schowamy nie tylko naczynia i sztućce, ale również bieliznę stołową i inne utensylia.

Regały pokojowe mają więc szerokie zastosowanie i znajdzie się dla nich miejsce w każdym domu. Wykorzystamy je również w domowym gabinecie i biurze, gdzie potrzebny jest łatwy dostęp do teczek i segregatorów z dokumentami czy branżowej literatury.

Regał jako element spójnej aranżacji

Regały pokojowe muszą oczywiście pasować do aranżacji pomieszczenia. Istotna jest więc ich forma, wzornictwo, kolorystyka i materiały, z których będą wykonane.

W salonach i sypialniach doskonale sprawdzą się regały drewniane lub z imitacji drewna. Jeśli wybierzemy model z bogatą ornamentacją, nadamy pomieszczeniu klasycznego wyglądu. Do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz wybierzmy raczej proste formy bez zdobień, najlepiej z delikatnym rysunkiem usłojenia i w jasnych barwach.

Ciekawym motywem w regałach kuchennych i jadalnianych będzie witryna z podświetleniem LED. Taki mebel wygląda bardzo elegancko i współcześnie, doskonale też rozjaśnia aranżację i optycznie powiększa pomieszczenie.

Z kolei w pokoju dziecięcym warto postawić na regały modułowe o ciekawych kształtach, przełamanej symetrii i żywych kolorach. Tego rodzaju meble pobudzają wyobraźnię i kreatywność oraz wprowadzają radosną atmosferę.

Nie zapominajmy też o podstawowej zasadzie, która mówi, że do małych pomieszczeń należy wybierać meble jasne i o lekkiej konstrukcji, najlepiej podniesione na wysokich nogach — pomogą one stworzyć iluzję większej przestrzeni. Masywniejsze regały w ciemniejszych odcieniach wprowadzą przytulny nastrój i ciepło, ale mogą przytłaczać, dlatego należy je stosować raczej wyłącznie w przestronnych pokojach.

Wybór odpowiedniego regału do domu nie jest więc taki prosty, jak może się wydawać. Zadbać należy o odpowiednią formę, układ funkcjonalny, gabaryty i estetykę mebla. W dokonaniu właściwego wyboru pomoże szeroki asortyment sklepu Meble Focus. Znajdują się w nim atrakcyjne i funkcjonalne regały w różnym stylu i do różnych pomieszczeń.

Przeczytaj także