Shadow

Przyszłość jest teraz – dlaczego ekologiczne ubrania są takie ważne?

Nasze życie toczy się tu i teraz, zadbajmy więc, aby nie było byle jakie. Jeśli dbasz o swoje zdrowie, to dlaczego masz nie zadbać o to, co każdego dnia nosisz? Sprawdź, dlaczego ekologiczne ubrania są lepsze od tych tradycyjnych.

Zastanawiasz się teraz, czy możesz zadbać o środowisko naturalne, a jednocześnie dobrze i modnie wyglądać? Odpowiadamy – tak, to możliwe! Wystarczy tylko odrobinę zmienić swoje nawyki i zamiast fast fashion, które rujnuje otaczający nas świat, wybrać slow fashion.

Czy wiesz, że branża modowa, zwłaszcza ta masowa, to największy truciciel planety? Stosowane do produkcji ubrań chemikalia zanieczyszczają nie tylko powietrze, ale także wody i glebę. Szkodzą również naszemu zdrowiu. Dlatego jedynym wyjściem z tej sytuacji są ekologiczne ubrania i slow fashion. Jak to się przekłada na nasze życie?

Fast fashion vs. slow fashion

Fast fashion i slow fashion – te dwa pojęcia nie schodzą z ust projektantów i konsumentów. Wydawać się może, że szybka moda, którą promują sieciówki, jest dla nas dobra, bo… Możemy modnie wyglądać za niewielkie pieniądze i odświeżać swoją garderobę nawet co kilka miesięcy.

Prawda jednak jest taka, że szybka moda oferuje nam niską jakość ubrań, które już po kilku praniach mogą nie nadawać się do noszenia (no chyba, że po domu). Efekt tego jest taki, że musimy pójść na zakupy i znów wydać na nowe jeansy czy sukienkę kilkanaście złotych. Oszczędność? Zdecydowanie nie!

Poza tym fast fashion to największe zagrożenie dla naszej planety (nie wspominając już łamaniu praw człowieka). Przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, bowiem spalanie nadmiernie wyprodukowanych ubrań wytwarza do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla.

Co jeszcze? Pogorszeniu ulega stan wód, a jednocześnie wzrasta zużycie wody. W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że do wyprodukowania jednej pary jeansów trzeba zużyć aż 14 tysięcy litów wody! Robi wrażenie?

Na nas zdecydowanie tak! Zagrożony jest też dobrostan zwierząt. My sami borykamy się z rozmaitymi alergiami, uczuleniami, podrażnieniami skóry. Zastanów się teraz, czy warto?

Ekologiczne ubrania – dlaczego warto?

Powodów jest całe mnóstwo. Wszystkich nie da się wymienić, dlatego skupiliśmy się na tych najważniejszych.

Przede wszystkim ekologiczne ubrania powstają z wysokiej jakości materiałów naturalnych. Zazwyczaj są to: bawełna organiczna, len, tencel i jedwab. Ich produkcja jest zrównoważona, dlatego nie ma większego wpływu na środowisko. Bardzo często są to również materiały pochodzące z recyklingu.

Dzięki temu, że ubrania powstają z dobrych jakościowo materiałów i są dopracowane w najmniejszym detalu, odznaczają się niezwykłą trwałością i odpornością na zniszczenia. Nawet po kilku praniach prezentują się jak nowe – nie tracą kolorów, nie mechacą się i nie odkształcają.

Większość eko ubrań to fasony uniwersalne i ponadczasowe. Jest to dobrze przemyślane, bowiem klasyka sprawdza się zawsze i NIGDY nie wychodzi z mody. To najlepsza inwestycja, na jaką możesz się zdecydować.

Tak więc niezależnie od zmieniających się trendów możesz być pewna, że będziesz wyglądać perfekcyjnie. A jeśli zechcesz podkręcić swój look, wystarczy, że wybierzesz odpowiednie dodatki.

Powiemy Ci w sekrecie, że klasyka jest wymarzoną bazą dla bardziej finezyjnych i ekscentrycznych dodatków. Zabawa modą nie ma wtedy granic! W ten sposób stajesz się twórcą – nie odtwórcą.

Bardzo ważny jest też fakt, że slow fashion, a więc etyczna moda powstaje z poszanowaniem zasad uczciwego handlu, dba o recykling materiałów, stosuje energię odnawialną i ogranicza zużycie wody. W ten sposób „wilk jest syty i owca cała”.

Ekologiczne ubrania – czy to naprawdę się opłaca?

Zdecydowanie tak! Choć ekologiczne ubrania są droższe niż te z sieciówek, to jednak ich jakość rekompensuje nam wszystko, ale do tego jeszcze wrócimy.

Dzięki temu, że podczas produkcji ubrań eko nie stosuje się chemicznych barwników, GMO, pestycydów czy sztucznych nawozów, są one nieszkodliwe dla naszej skóry. Minimalizują ryzyko podrażnień i alergii. Tymczasem materiały syntetyczne, tak popularne w fast fashion, są pozyskiwane m.in. z ropy naftowej i poddawane procesom chemicznym. Chyba nie musimy przypominać, czym to grozi?

Ubrania ekologiczne przepuszczają powietrze i tym samym pozwalają skórze oddychać. Ich noszenie jest komfortowe. Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest czystą przyjemnością.

A jeśli powiemy Ci, że kupując eko ubrania wspierasz działania prośrodowiskowe, to przekona Cię ten argument? Dla nas jest on bardzo ważny (a nie jesteśmy aż tak wielkimi eko frickami).

Osoba, która nosi ubrania ekologiczne jest dziś postrzegana jako:

  • świadoma,
  • odpowiedzialna społecznie,
  • innowacyjna i myśląca przyszłościowo,
  • godna zaufania,
  • kreatywna,
  • i taka, która nie zadowala się byle jakością.

I na koniec to, o czym nie lubimy rozmawiać. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Wiele osób twierdzi, że nie stać ich na ekologiczną odzież. Czy aby na pewno?

Robiąc co jakiś czas zakupy w sieciówce, tak naprawdę rocznie wydajesz więcej na ubrania tradycyjne niż odzież eko. Tej drugiej nie musisz wymieniać co sezon, bo, dzięki swojej trwałości, zostaje z Tobą na lata. To naprawdę się opłaca!

Lillow – polska marka slow fashion

Mottem przewodnim Lillow jest hasło „myśl globalnie, ubieraj się lokalnie”. Marka promuje ekologiczną modę – uniwersalną i ponadczasową. Stawia na minimalizm, prostotę i komfort. Swoje ubrania szyje w polskich szwalniach, z wysokiej jakości materiałów naturalnych. Dba o zrównoważony proces produkcji, który nie ma wpływu na środowisko.

W kolekcji Lillow znajdziesz to, czego potrzebujesz, aby zawsze czuć się komfortowo – niezależnie od tego, czy biegasz po mieście szukając inspiracji do kolejnego twórczego projektu, pracujesz w korporacji, właśnie otwierasz swój biznes, czy jesteś mamą.

W ofercie marki znajdziesz m.in. przepiękne koszule wykonane z tencelu https://lillow.pl/ODZIEZ/KOSZULE, bluzy https://lillow.pl/ODZIEZ/BLUZY, i bluzki, oversizowe marynarki https://lillow.pl/ODZIEZ/MARYNARKI/ (, które dają wiele możliwości stylizacyjnych, topy z bawełny organicznej oraz sukienki na każdą porę roku. Zwróć też uwagę na jeansy z recyklingu! Coś nam się wydaje, że za chwilę świat oszaleje na ich punkcie!

Przeczytaj także