Shadow

Prosta szafa – codzienne ubrania w myśl zero waste!

Idea zero waste ma coraz większe grono zwolenniczek. To przede wszystkim skupienie się na generowaniu znacznie mniejszej ilości odpadów, trosce o środowisko, ekologii oraz braku marnowania ubrań. W związku z tym dotychczasowe ubrania zawsze można przerobić na nieco odświeżoną wersję lub też podarować je komuś innemu.

Kluczowe jest też to, aby takich ubrań nie posiadać w garderobie w nadmiernych ilościach. Jak prezentują się najpopularniejsze sposoby na propagowanie idei zero waste w domowej szafie?

Zaopatrzenie damskiej garderoby w myśl zero waste – czym się kierować? Porady

Kobiety propagujące ideę zero waste powinny podejść do tematu zaopatrzenia sypialnianej garderoby w rozsądny sposób. Zdecydowanie lepiej jest odnawiać ubrania, które utraciły dawny blask i wyszły z mody, niż wyrzucać je na śmietnik. Oczywiście przydadzą się w tym zakresie pewne umiejętności, dlatego też nie posiadając takich predyspozycji zawsze można poprosić o wsparcie zaufane krawcowe. Taka usługa wcale nie musi być zbyt kosztowna, za to panie mogą się przyczynić do skuteczniejszej ochrony środowiska. Na samym początku warto zakupić zaledwie kilka podstawowych ubrań, w których będzie się chodziło na co dzień lub też do pracy. Szafa powinna być prosta i nie powinno się tam znajdować np. 10 koszul, 20 bluzek, 8 marynarek i 12 par spodni. Zachodzi wtedy duże prawdopodobieństwo tego, że z większości tych rzeczy nie będzie się korzystać lub też po prostu z biegiem czasu nie będą się do niczego nadawać i wylądują w koszu. Lepiej mieć np. 2-3 bluzki i w miarę możliwości je odnawiać lub przerabiać. Ubraniom można przecież nadać m.in. nowy styl lub kolor. Oczywiście sporo będzie zależało od tego, gdzie będzie pracować dana kobieta. Im częstszy kontakt z ludźmi, np. w pracy biurowej, tym więcej ubrań w szafie. Grunt to zachować w tym wszystkim umiar i nie przesadzać z zakupami. Nie oznacza to, że w damskiej szafie nie powinny się pojawić klasyczne spodnie z prostą nogawką, które są przecież potrzebne każdej kobiecie, niezależnie od jej wieku. Sprawdź, jak powinna wyglądać szafa na co dzień!

Idea zero waste w kontekście damskich ubrań – podstawowe zasady

Interesując się ideą zero waste w kontekście damskich ubrań ważne jest to, aby dostosować się do kilku podstawowych zasad, wśród których na pierwszy plan wysuwają się następujące punkty:

  • ubrania nie powinny być wyrzucane, lecz odnawiane i przerabiane na modną odzież,
  • ubrania mogą być w dowolnym momencie przefarbowane na inny kolor, dzięki czemu odzyskają swój blask, dopasuje się je do swojego stylu lub też sprawi się, że będą zgodne z aktualnie panującą modą,
  • kupując ubrania warto stawiać na ich wysoką jakość, a nie ilość. Im wyższa jakość ubrań, tym lepsza ich wytrzymałość oraz trwałość,
  • stawianie na absolutne minimum – kupowanie jedynie tych rzeczy, które są w danym momencie potrzebne i brak kupowania na zapas,
  • podarowanie odzieży innym osobom, np. potrzebującym (choć równie dobrze można ją w ekspresowym tempie sprzedać).

Jedną z najbardziej przydatnych rzeczy w damskiej szafie jest oczywiście klasyczny gładki t-shirt, którego absolutnie nie należy sobie odmawiać. Cała idea opiera się na rozsądnym planowaniu zakupów oraz braku marnowania odzieży, a nie na odmawianiu sobie zakupu nowych elementów garderoby. 

Przeczytaj także