Shadow

Poradnia chirurgii ręki – czym się zajmuje i gdzie znaleźć?

Występują u Ciebie dolegliwości bólowe lub ograniczenia funkcjonowania i mobilności w obszarze ręki i nadgarstka? Właściwym lekarzem, który może udzielić Ci skutecznej pomocy jest chirurg ręki. Dowiedz się, z jakimi problemami udać się do poradni chirurgii ręki i jak wygląda konsultacja ze specjalistą.

Poradnia chirurgii ręki – czym się zajmuje?

Chirurgia ręki to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem urazów, schorzeń oraz zaburzeń funkcjonalnych występujących w obrębie przedramienia i dłoni. Budowa anatomiczna tej części ciała jest bardzo złożona, składa się bowiem z licznych kości, stawów, ścięgien, naczyń krwionośnych oraz nerwów. Stąd specjalista zajmujący się chirurgią ręki musi posiadać bardzo bogatą wiedzę i umiejętności w zakresie swojej specjalności.

Choroby i urazy, którymi zajmuje się chirurgia ręki, to np.:

 • złamania i skręcenia kości i stawów;
 • uszkodzenia ścięgien;
 • choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenia stawów;
 • zespół cieśni nadgarstka;
 • tendinopatie;
 • włókniaki;
 • uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej;
 • zmiany zwyrodnieniowe spowodowane urazami lub stanami zapalnymi;
 • entezopatie;
 • uszkodzenia więzadła łódeczkowato-księżycowatego;
 • choroba Kienbocka;
 • przykurcz Dupuytrena.

Chirurgia dłoni i ręki obejmuje również diagnostykę niespecyficznych dolegliwości bólowych w obrębie stawów występujących w dłoni i nadgarstku.

Jak wygląda konsultacji w poradni chirurgii ręki?

Konsultacja u chirurga ręki zawsze rozpoczyna się od wywiadu medycznego, w czasie którego lekarz powinien uzyskać od pacjenta możliwe jak najwięcej informacji na temat występujących dolegliwości oraz historii chorób. Następnie, w zależności od tego, na jakie schorzenia są skierowane podejrzenia, chirurg ręki przechodzi do diagnostyki. W tym celu może wykorzystać szereg specjalistycznych badań, np. RTG czy USG, a w razie konieczności zalecić wykonanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy badań laboratoryjnych.

Po postawieniu prawidłowej diagnozy chirurg ręki podejmuje decyzję w sprawie leczenie pacjenta – może zalecić m.in. leczenie farmakologiczne, fizjoterapię lub zabieg chirurgiczny.

Gdzie szukać specjalistów od chirurgii ręki?

Jeśli pojawiły się u Ciebie wyżej wymienione dolegliwości w obrębie dłoni lub przedramion, możesz skorzystać z konsultacji, które świadczy poradnia chirurgii ręki w Centrum Medyczny Sedimed w Szczecinie. Chirurg ręki świadczy usługi w zakresie konsultacji oraz diagnostyki chorób i urazów występujących w obszarze ręki. Pacjenci mogą liczyć również na pomoc w zakresie profilaktyki zmniejszające ryzyko nawrotu choroby. W kompetencji chirurga ręki leży także skierowanie pacjenta na zabieg operacyjny, o ile istnieją ku temu wskazania.

Poradnia chirurgii ręki – jak się dostać?

Aby skorzystać z usług poradni chirurgii ręki w Centrum Medycznym Sedimed, wystarczy umówić się na wizytę u specjalisty. Można zrobić to, dzwoniąc pod podany na stronie internetowej numer telefonu lub wypełniając formularz elektroniczny. Drugi ze sposobów pozwala łatwo znaleźć wolny termin u specjalisty, a także przesłać dokumenty, np. wyniki badań, historię choroby lub inną dokumentację medyczną.

Przeczytaj także