Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Na niedobory tej witaminy są narażeni wszyscy mieszkańcy rejonów o słabym nasłonecznieniu, do których należy także Polska.
Według zaleceń lekarzy pediatrów, konieczna jest suplementacja już od pierwszych dni życia. Witaminę D podaje się w każdy dzień niemowlętom do ukończenia siódmego miesiąca życia. W późniejszym okresie dawki są zmniejszane i uzależnione od diety. Jeżeli dziecko prawidłowo się rozwija można w okresie letnim zaprzestać podawania witaminy i wznowić suplementację w okresie zimowym.
Podawanie witaminy D niemowlętom karmionym sztucznie jest również konieczne, tylko tutaj przy ustalaniu dawki powinna być brana pod uwagę witamina D, która znajduje się w składzie mieszanki mlecznej. Sprawdzamy zatem jej ilość w mieszance i ilość mleka, które zjada nasz maluch. Na podstawie tych danych zmniejszamy proporcjonalnie dawkę witaminy D w kroplach. Oczywiście ustalić ją nam powinien lekarz, zatem gdy przerwiemy karmienie naturalne, to powinniśmy udać się do pediatry w celu zmiany dawki dla dziecka.
Pamiętajmy o tym, że zarówno niedobór witaminy D jest groźny, jak i jej nadmiar. Ważna jest zatem odpowiednia modyfikacja dawki zawsze, gdy zmieniana jest dieta.
Pilnujmy podawania tej witaminy gdyż odpowiada zarówno za odporność, prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego jak i za stan kostny, który szczególnie jest ważny u rozwijających się szybko niemowląt.