Shadow

PMS – co to jest i jak sobie z tym radzić?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego nazywany jest również od jego angielskiej nazwy Premenstrual Syndrome, co w skrócie daje nam PMS. Choć wiele kobiet nie zna tego terminu, to wiele z nich, co miesiąc doświadcza różnych dolegliwości, które są właśnie spowodowane nadchodzącą menstruacją.

PMS to zespół objawów subiektywnych i obiektywnych, które występują u kobiet na kilka dni przed miesiączką. W zależności od organizmu dolegliwości te są mniej lub bardziej nasilone. Zaliczyć do nich możemy osłabienie, nerwowość, spadek nastroju, bóle głowy, migreny, bolesność piersi i brzucha. Dolegliwości zazwyczaj ustępują wraz z nastaniem krwawienia lub do 4 dni od momentu pojawienia się miesiączki. U wielu kobiet dolegliwości te są bardzo nasilone i tym samym przeszkadzają w codziennym życiu i wykonywaniu codziennych obowiązków. W takim wypadku kobieta powinna zgłosić się do swojego lekarza w celu wyeliminowania lub zmniejszenia występujących dolegliwości.

Lekarze wciąż poszukują przyczyn występowania PMS, gdyż największą zagadką tutaj jest to, że nie występuje to zjawisko u wszystkich kobiet. Obecnie uważa się, że to wzrost progesteronu, który następuje w drugiej fazie cyklu odpowiada za te dolegliwości, jednak jest to również w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie a także wpływ na pojawienie się objawów PMS ma tryb życia i sposób odżywiania się.

Kobiety cierpiące na PMS w pierwszej kolejności powinny udać się więc do swojego lekarza. Warto również wspomóc się tutaj środkami naturalnymi i ogólno dostępnymi. Co też niezwykle istotne w drugiej fazie cyklu warto starannie dbać o swoją dietę i spożywać więcej warzyw i owoców, a ograniczyć tłuste mięsa i tłuszczy. Należy pić duże ilości wody niegazowanej, która oczyści organizm z toksyn. Przy bólach brzucha czy mocnej tkliwości piersi warto zastosować doraźnie środki rozkurczowe i przeciwzapalne. Pamiętajmy również o cennych właściwościach ziół i tutaj najbardziej wskazany jest napar z melisy i lawendy. Uspokoi, pozwoli zasnąć i zrelaksuje się w tym trudnym czasie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.