Shadow

Nastolatka u ginekologa

Regularne wizyty u lekarza ginekologa to podstawa w utrzymaniu zdrowia i cieszenia się intymnością przez długie lata. Każda zatem kobieta powinna mieć swojego zaufanego lekarza, który będzie stał na straży jej zdrowia intymnego.

Nastolatka u ginekologa to w polskim społeczeństwie jeszcze temat tabu, który niestety przynosi przykre żniwo w postaci nastoletnich ciąż czy przewlekłych chorób. Wciąż niestety nie umiemy i wstydzimy się rozmawiać z dziećmi o intymności, a to z kolei ma też drugą stronę, dzieci nie mówią nam wszystkiego o sobie i zatajają przed nami swoje bardzo poważne problemy.

Pamiętajmy o tym, że mając córkę, to do nas należy nauczenie jej radzenia sobie ze sprawami intymnymi, począwszy od sposobów mycia narządów intymnych jak i dbania o siebie w trakcie miesiączki. I to właśnie jest też idealny moment na udanie się na pierwszą wizytę do ginekologa z nastolatką.

Przed wizytą przygotujmy ją do tej nowej sytuacji i powiedzmy, że choć wizyty nie należą do przyjemności, to jednak nie ma się czego bać, gdyż badania absolutnie nie jest bolesne. Powiedzmy też jak tak wizyta będzie wyglądać i oczywiście towarzyszmy dziecku gdy będzie tego chciało. Najlepiej na pierwszą wizytę wybrać lekarza- kobietę, gdyż nastolatka będzie czuć się wówczas bezpieczniej i pewniej. Jeżeli same nie znamy takiego lekarza, to popytajmy wśród znajomych i koleżanek, na pewno polecą nam kogoś zaufanego.

Na pierwszej wizycie lekarz powinien objaśnić również dziewczynie jak wyglądają wizyty i powiedzie coc po kolei będzie robić. Taka wizyta ma za zadanie sprawdzić czy wszystko jest w porządku z narządami rodnymi i czy nie wymagają one jakiegoś leczenia. Pamiętajmy o tym, aby powiedzieć lekarzowi o wszelkich niepokojach, czyli występujących bólach brzucha czy też obfitych miesiączkach. Lekarz na podstawie wywiadu poznaje pacjentkę i potem pomaga to w prowadzeniu ewentualnego leczenia czy też postawienia diagnozy.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.